«Ξέρανε» την Τότεναμ και ανέβηκε στη 2η θέση η Λέστερ

Κυριακή, 20/12/2020 - 18:22

Σήμερα νίκησε όντως η καλύτερη ομάδα!

Μπορεί κόντρα στη Λίβερπουλ ο Ζοσέ Μουρίνιο να είχε τις ενστάσεις του για την επικράτηση των «κόκκινων», αλλά ο Πορτογάλος πιθανότατα δεν έχει να βρει πολλές δικαιολογίες για τη νέα ήττα της Τότεναμ, αυτή τη φορά κόντρα στη Λέστερ.

Το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς ήταν ανώτερο στον αγωνιστικό χώρο του «Tottenham Hotspur Stadium» και επικράτησε 2-0 στο Λονδίνο, «χτυπώντας» σε δύο ανύποπτες στιγμές, αλλά έχοντας τον πλήρη έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, που οι γηπεδούχοι ανέμεναν τον αντίπαλό τους στο μισό γήπεδο.

Οι «αλεπούδες» πατούσαν πολύ καλύτερα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και τελικά επιβραβεύθηκαν μέσω εξέτασης VAR, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Οριέ πήγε άτσαλα πάνω στον Φοφανά και τελικά δόθηκε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο σπεσιαλίστας σε τέτοιες περιπτώσεις, Βάρντι, που άνοιξε το σκορ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ζοσέ Μουρίνιο πέρασε στο ματς τον Μπέιλ, αλλά πριν καλά-καλά περάσουν δύο λεπτά, ο Μάντισον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε ποτέ, αφού ο Άγγλος ξεκίνησε την προσπάθειά του από οριακή θέση οφσάιντ.

Τελικά, το πεπρωμένο ήταν αδύνατον να αποφευχθεί, αφού στο 59’ ο Ολμπράιτον έκανε τη σέντρα, ο Βάρντι «κατάπιε» στον αέρα τον Σισοκό και η μπάλα αφού κόντραρε στον Αλντερβάιρελντ κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό όπως αποδείχθηκε 2-0.