«Ξέρανε» την Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις η Έβερτον

Σάββατο, 6/2/2021 - 23:59

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβγαλε (ξανά) τα μάτια της, καθώς στο 95' είδε τον Κάλβερτ Λιούιν να εκμεταλλεύεται την… τρικυμία στην άμυνά της και να χαρίζει τον βαθμό (3-3) της ισοπαλίας στην Έβερτον.

Σε ένα παιχνίδι, μάλιστα, στο «Ολντ Τράφορντ», ανήμερα, δε, της τραγωδίας του Μονάχου, όπου οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγούνταν 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, δείχνοντας να έχουν «καθαρίσει» τους τρεις βαθμούς, παίζοντας και καλό ποδόσφαιρο.

Παρ' όλα αυτά, τα… κατάφεραν πάλι, αφήνοντας τη Σίτι, πλέον, μόνη στην κορυφή (στο +2) και με δύο ματς λιγότερα. Οι «πολίτες», θυμίζουμε, έχουν την Κυριακή (07/02, 18:30) το ντέρμπι με τη Λίβερπουλ.

Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, αν και η Έβερτον μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, άνοιξαν το σκορ στο 25', όταν ο Ράσφορντ έκανε εκπληκτική σέντρα και ο Καβάνι με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0. Παρότι η Γιουνάιτεντ έχασε με τραυματισμό στο 39' τον Πογκμπά, στο 45' ο Μπρούνο Φερνάντες με ένα ασύλληπτο σουτ, σχεδόν εν στάσει, έκανε το 2-0 και φάνηκε να τελειώνει τη δουλειά.

Η απουσία του Γάλλου, ωστόσο, φάνηκε, τελικά, στο β' ημίχρονο και μάλιστα πολύ νωρίς. Στο 49' ο Ντε Χέα έκανε τραγικό λάθος και ο Ντουκουρέ μείωσε, ενώ τρία αργότερα ο Χάμες εκτέλεσε τον Ισπανό και έφερε το ματς στα ίσα, με τον Σόλσκιερ να τραβάει τα μαλλιά του.