«Ξέρανε» τη Γιουνάιτεντ στο 96’ η Σαουθάμπτον

Τρίτη, 14/7/2020 - 08:40

Για ένα ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η… γνωστή ομάδα των τελευταίων μηνών που δείχνει πραγματικά να ανεβάζει ταχύτητα και να σκοράρει όποτε θέλει. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Σαουθάμπτον ήταν σαν να εξαφανίστηκε από το «Ολντ Τράφορντ» και οι εξαιρετικοί φιλοξενούμενοι πήραν το ελάχιστο που δικαιούνταν (2-2) με γκολ του Ομπαφέμι στο 96’.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Γιουνάινεντ όχι απλά δεν κατάφερε να νικήσει, αλλά πέταξε στα σκουπίδια τις ήττες των Τσέλσι και Λέστερ, αφού παρέμεινε στην 5η θέση σε ισοβαθμία με τη Λέστερ, με τις «αλεπούδες» προς το παρόν να προπορεύονται χάρη στη διαφορά τερμάτων (+29 έναντι +26).

Από την αρχή του ματς φάνηκε το στραβό κλίμα για την ομάδα του Σόλσκιερ, καθώς στο 12’ ο Πογκμπά έκανε ένα παιδικό λάθος και η Σαουθάμπτον είχε «ευχαριστώ» και με πλασέ του Άρμστρονγκ κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ωστόσο, η απάντηση της Γιουνάιτεντ ήταν άμεση, καθώς αρχικά στο 20’ ο Μαρσιάλ πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ράσφορντ και ο Άγγλος επιθετικός ισοφάρισε, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γάλλος πήρε ρόλο εκτελεστή και από ατομική ενέργεια που άρχισε από τα αριστερά, σούταρε γράφοντας την ανατροπή-εξπρές των γηπεδούχων.

Αυτό ήταν…

Η Γιουνάιτεντ κατέβαζε ρυθμούς, τη στιγμή που η Σαουθάμπτον ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο είχε τον πλήρη έλεγχο της μπάλας, απειλούσε τον Ντε Χέα όλο και περισσότερο, όσο περνούσε η ώρα και πήρε αυτό που άξιζε έστω και στο 96’.

Από κόρνερ του Γουόρντ-Πράους, ο Ομπαφέμι πήρε… παραμάζωμα τον Λίντελοφ και μπήκε μαζί με την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ντε Χέα, χαρίζοντας τον βαθμό στην ομάδα του.