«Ξεμπούκωσε» με την Δόξα και επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση

Κυριακή, 30/4/2023 - 11:00

Την επιστροφή της στις νίκες πέτυχε εχθές (29/04) η Ανόρθωση, επικρατώντας με το εμφατικό 5-0 της Δόξας, για την 8η αγωνιστική των play-off του δεύτερου γκρουπ, στο πρωτάθλημα Cyta.

Προερχόμενη από δύο διαδοχικές ισοπαλίες, στις οποίες ούτε σημείωσε, αλλά ούτε δέχθηκε γκολ, η «Κυρία» πραγματοποίησε καταιγιστική εμφάνιση και όντας καλύτερη καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης έστησε... πάρτι στην Περιστερώνα.

Από το πρώτο ημίχρονο το σύνολο του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων, με τους Σάμπο (19'), Παρούτη (21') και Γκερέρο (33') να σκοράρουν, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μετά την ανάπαυλα από δεύτερο γκολ του Ισπανού (59') και τέρμα του Μραζ (72').

Θετικό ήταν ότι πέραν των βασικών, χρόνο συμμετοχής πήραν και δύο νεαροί ποδοσφαιριστές οι Δημητριανός Τζούλιου και  Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, με τον πρώτο μάλιστα να δίνει και ασίστ στο γκολ του Σλοβάκου επιθετικού, δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Μπορεί να μην υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον από την ομάδα της Αμμοχώστου, όμως είναι σημαντικό να διεκδικεί κάθε ματς μέχρι το τέλος της σεζόν, με τους παίκτες να βρίσκονται υπό εξέταση ενόψει του καλοκαιρινού προγραμματισμού.

Επόμενο ματς για την Ανόρθωση είναι εναντίον του Ολυμπιακού την Πέμπτη (04/05, 19:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», όπου θα επιδιώξει να δώσει συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις και αποτελέσματα.