«Ξεμπούκωσε» με επτάρα στη Λετονία η Γερμανία

Τρίτη, 8/6/2021 - 09:12

Έτοιμη για το Euro η Γερμανία, που ήταν καταιγιστική στο τελευταίο της φιλικό, συντρίβοντας με 7-1 τη Λετονία στο Ντίσελντορφ.

Τα «πάντσερ» καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 5-0!

Ο Γκοζένς άνοιξε το σκορ στο 19' και ο Γκουντογκάν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του δύο λεπτά αργότερα, με τον Μίλερ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 27'.

Ένα γκολ του Χάβερτς στο 39' έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη των γηπεδούχων, που όμως είχαν κι άλλα να πουν, καθώς στο 45' ο Γκνάμπρι έκανε το 5-0!

Το έκτο γκολ για τη «νασιοναλμάνσαφτ» ήρθε στο 50' από τον Βέρνερ, με τον Σαβελίεβς να σημειώνει το γκολ της τιμής για τη Λετονία στο 75'. Εντέλει, ένα λεπτό αργότερα, ο Σανέ διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Στο ματς αυτό, ο Μάνουελ Νόιερ έφτασε τις 100 διεθνείς συμμετοχές και τιμήθηκε από τους συμπαίκτες του με pasillo, καθώς έγινε ο πρώτος Γερμανός τερματοφύλακας που φτάνει σε τριψήφιο αριθμό.