Τρίποντο για Γκόγκιτς, βασικοί Λαΐφης και Κάστανος

Δευτέρα, 22/2/2021 - 12:31

Σύμφωνοι, δε γίνεται σε κάθε αγωνιστική να παίζεις καλά και να κερδίζεις. Υπάρχει και η ήττα στο πρόγραμμα, όπως και οι κακές εμφανίσεις.

Γενικά, το Σαββατοκύριακο που πέρασε δεν ήταν και το καλύτερο από πλευράς βαθμολογικής συγκομιδής για τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αν εξαιρέσουμε τη νίκη της Χιμπέρνιαν του Άλεξ Γκόγκιτς, δεν υπήρχε κάποιος άλλος συμπατριώτης μας που να πανηγύρισε τρίποντο και να είχε ενεργό ρόλο. Ο Γρηγόρης Κάστανος με την Φροζινόνε ήταν βασικός, ωστόσο η ομάδα του έμεινε στο 0-0 με την Πεσκάρα. Βασικός ήταν και ο Κωνσταντίνος Λαΐφης με τη Σταντάρ, η οποία ωστόσο γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Στίβενεϊτζ): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Γουόλσολ. Στο αμέσως προηγούμενο ματς κόντρα στην Κρόουλι Τάουν την περασμένη Τρίτη (16/2), ο Αγγλοκύπριος μέσος ήταν βασικός κι αντικαταστάθηκε στο 54ο λεπτό.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μπόλτον. Αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας ματς κόντρα στη Μπόλτον.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Απουσίαζε από την αποστολή από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Πορτ Βέιλ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Πόρτ Βέιλ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κόλτσεστερ.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Στο τελευταίο ματς της Ντάγκεναμ την περασμένη Τρίτη (16/2, 1-0 τη Μπρόμλεϊ), ο Αγγλοκύπριος μπακ έμεινε στον πάγκο.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Γουόκινγκ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Ήταν βασικός στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Πεσκάρα. Αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Μπάρι.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Η Μαρίτιμο αγωνίζεται απόψε στις 9 το βράδυ, υποδεχόμενη την Πόρτο.

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Πάσος Φερέιρα.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χέλμοντ Σπορτ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Ο Κύπριος μπακ ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Ιωνικό.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Πέρασε αλλαγή στο 66ο λεπτό στο ματς κόντρα στον Ιωνικό.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Πέρασε αλλαγή στο 84ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χάμιλτον.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Βασικός στην ήττα με 2-0 από τη Σέρεντ εντός έδρας. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 55ο λεπτό κι αντικαταστάθηκε στο 70'.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Πέρασε αλλαγή στο 67ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Λοκομοτίβ Πλόντβιβ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 72'.

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Η Τσάρσκο Σέλο παίζει σήμερα (22/2, 17:30) κόντρα στη Μπότεβ Πλόντβιβ για το πρωτάθλημα.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Γουέστερν Γιουνάιτεντ. Το μοναδικό γκολ της Μακάρθουρ πέτυχε ο Ματ Ντάρμπισιρ στο 91ο λεπτό.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Νοτίου Κορέας αρχίζει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (27-28/2).