Τρίποντα για Λαΐφη και «Άγγλους», συμμετοχή για Νικόλα

Δευτέρα, 19/4/2021 - 10:03

Καιρό είχαμε να δούμε τόσους πολλούς Κύπριους του εξωτερικού να πανηγυρίζουν νίκες με τις ομάδες τους, έχοντας μάλιστα στα πόδια τους λεπτά συμμετοχής. Γι' αυτό το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, μετρήσαμε έξι.

Ας τους πάρουμε από την αρχή: στην Αγγλία, ο Νικ Τσάρουλλα της Κρόουλι και ο Έκτορ Κυπριανού της Λέιτον Όριεντ ήταν βασικοί στις νίκες των ομάδων τους. Στη Λέιτον αγωνίζεται και ο Ρούελ Σωτηρίου, ο οποίος όμως είναι τραυματίας το τελευταίο διάστημα.

Στο Βέλγιο, ο Κωνσταντίνος Λαΐφης κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα της Σταντάρ στο ματς κόντρα στην Μπέρσχοτ, ενώ στην Πορτογαλία ο Αγγλοκύπριος Μάρκους Έντουαρντς ήταν για ακόμη μια φορά βασικός με τη φανέλα της Γκιμαράες, αυτή τη φορά στη νίκη επί της Σάντα Κλάρα.

Στην Ελλάδα, ο Νικόλας Ιωάννου αγωνίστηκε μετά από καιρό με τη φανέλα του Άρη. Ο Κύπριος αμυντικός δεν αποτελεί προτεραιότητα του Άκη Μάντζιου στο αριστερό άκρο της άμυνας, όμως ο ίδιος είναι αποφασισμένος να παλέψει για να πάρει φανέλα βασικού στα εναπομείναντα κρίσιμα παιχνίδια, στη μάχη για τη δεύτερη θέση. Το ότι μπήκε ως αλλαγή, έστω και στις καθυστερήσεις στο νικηφόρο ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό στο «Απ. Νικολαΐδης», είναι ένα βήμα.

Last but not least, ο... «Νοτιοκορεάτης» Βαλεντίνος Σιέλης, που για ακόμη μια φορά ήταν βασικός σε νικηφόρο παιχνίδι της Μπουσάν Ι-Παρκ.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Στίβενεϊτζ): Ήταν εκτός αποστολής από την ήττα με 1-0 από την Μάνσφιλντ εντός έδρας.
Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Έξετερ.
Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς απέναντι στην Έξετερ.
Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπάροου.
Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Βασικός σε όλο το 90λεπτο στη νίκη με 2-0 επί της Μπάροου.
Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Ο νεαρός Αγγλοκύπριος μπακ έχει πάρει τα πάνω του, καθώς για ακόμη ένα ματς ήταν βασικός, αυτή τη φορά στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τσέλτεναμ.
Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Σόλιχαλ.
Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 3-1 επί της Όλντερσοτ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Πορντενόνε.
Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Ο νεαρός Κύπριος επιθετικός έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Καταντζάρο.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός σε όλο το ματς στην έδρα της Μπελενένσες, εκεί όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.
Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ήταν στο αρχικό σχήμα κι αντικαταστάθηκε στο 87ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σάντα Κλάρα.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 3-3 κόντρα στη Μπρέντα.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπέρσχοτ.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Συμμετοχή μετά από καιρό για τον Κύπριο αμυντικό, που πέρασε αλλαγή στο 90ό λεπτό στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Παναθηναϊκού.
Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Πέρασε αλλαγή στο 69ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Ιωνικό.
Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Μπήκε στο ματς στο 82ο λεπτό στο ματς κόντρα στον Ιωνικό.

Γιάννης Μαύρου (ΑΕ Καραϊσκάκης): Δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Δόξα Δράμας.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ο Κύπριος αμυντικός μέσος πήρε ανάσες, καθώς έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Στράνραερ για το Κύπελλο Σκωτίας.
Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Το επόμενο ματς της Ινβερνές θα πραγματοποιηθεί αύριο (20/4) κόντρα στη Νταντί εντός έδρας.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σέρεντ.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λέφσκι Σόφιας.
Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Ο νεαρός επιθετικός έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Μπήκε αλλαγή στο 75ο λεπτό στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Νιούκαστλ Τζετς.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γκιεογκνάμ.