Τρένο για... τίτλο η Νάπολι, πέρασε και από το «Ολίμπικο»

Κυριακή, 23/10/2022 - 23:45

Συνεχίζει την τρελή της πορεία η Νάπολι και πάει για πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέρασε και από το Ολίμπικο, επικρατώντας 1-0 της Ρόμα και παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή, ούσα στο +3 από τη δεύτερη Μίλαν, ενώ δείχνει φέτος φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα. Αντιθέτως, η ομάδα του Μουρίνιο παρότι το πάλεψε αρκετά, πληγώθηκε από μια αμυντική αδράνεια και έμεινε πέμπτη.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς τέρματα και ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και ξεκίνησαν το ματς, ακριβώς όπως άρχισε (0-0). Αμφότερες Ρόμα και Νάπολι στο δεύτερο ημίχρονο είχαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο δεν κατάφερναν να τις μετουσιώσουν σε γκολ, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι αλλά μέχρι εκεί.

Μέχρι που ήρθε ο Οσιμέν στο 80ο λεπτό, με τον Νιγηριανό να εκμεταλλεύεται το λάθος του Σμόλινγκ και με δυνατό διαγώνιο μέσα από την περιοχή να γράφει το 1-0, χαρίζοντας τη νίκη στη Νάπολι.

Μια νίκη η οποία κρατάει τους «παρτενοπέι» στην κορυφή της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, ενώ αντίθετα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο παρέμεινε στην 5η με 22 πόντους.