«Τρελό» φινάλε με VAR στην Αμερική (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 12/4/2022 - 18:56

Το ποδόσφαιρο, δεν σταματάει ποτέ να εκπλήσσει και να προσφέρει συγκινήσεις, με το VAR να έχει μεν αλλάξει αρκετά σε αυτό το κομμάτι, όμως τα αναπάντεχα και «τρελά» συνεχίζουν να συμβαίνουν.

«Μεταφερόμαστε» στην Αργεντινή, εκεί που έγινε το πιο κάτω, με την επεξήγηση να ακολουθεί. Είναι ο αγώνας Ουρακάν - Μπαράκας για την Πριμέρα Ντιβισιόν (Α' Κατηγορία) της Αργεντινής και το σκορ είναι στο 1-1, στο 87ο λεπτό.

Μετά γίνονται αυτά που θα δείτε στο βίντεο:

Η σύντομη εξήγηση είναι η εξής: Με το σκορ στο 1-1, η Ουρακάν στο 88' σκοράρει μετά από γρήγορη αντεπίθεση, η οποία ωστόσο ξεκίνησε από παράβαση, καθώς ο τερματοφύλακας βγήκε εκτός εστίας κρατώντας τη μπάλα (με τα χέρια προφανώς) προτού τη ρίξει σε συμπαίκτη. Το γκολ ακυρώνεται και δίνεται φάουλ εκτός περιοχής, το οποίο εκτελείται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η μπάλα καταλήγει στο πλεκτό και δίνει τη νίκη με 2-1 των φιλοξενούμενων. Έτσι, το 2-1 γίνεται... 1-2 στην ουσία, μετά την παρέμβαση του VAR, μαζί βεβαίως με την εκτέλεση του φάουλ.