«Τούμπαρε» τον Καναδά και μπήκε ξανά στο... κόλπο η Κροατία

Κυριακή, 27/11/2022 - 19:58

Η Κροατία επικράτησε με 4-1 κόντρα στο Βέλγιο, για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο.

Οι Καναδοί μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Ντέιβις. Είχαν κάποιες καλές στιγμές και στην συνέχεια, που όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, ανέβασαν «στροφές» και μέσα σε οκτώ λεπτά έφερε... τούμπα τον αγώνα. Ο Κράμαριτς ισοφάρισε στο 36ο λεπτό και ο Λιβάγια έκανε το 2-1 στο 44ο λεπτό.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην ανάπαυλα, με την Κροατία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, βάζοντας και τρίτο τέρμα στο 70ο λεπτό, με τον Κράμαριτς να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, δίχως όμως να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Λιβάκοβιτς. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μάγερ στο 94ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Κροάτες ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου με 4 βαθμούς, ενώ ο Καναδάς παρέμεινε στον πάτο με μηδέν και έμεινε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Κράμαριτς, Λιβάγια, Πέρισιτς.

Καναδάς: Μπόριαν, Λαριέα, Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Ντέιβις, Μπουκάναν, Χάτσινσον, Εουστάκιο, Λάριν, Ντέιβιντ.