Σάββατο, 18/3/2023 - 09:45

Τούμπαρε την Έμπολι και επέστρεψε στις νίκες η Αταλάντα (2-1)!

Η ομάδα του Τζιανπέρο Γκασπερίνι μπήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι και με «χρυσό» σκόρερ τον Χόιλουντ στο 86' πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, μπαίνοντας δυνατά στη μάχη της τετράδας.

Η Αταλάντα μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, είχε βάλει στην περιοχή της την Έμπολι και προσπαθούσε να δημιουργήσει, χωρίς να καταφέρει να απειλήσει σοβαρά την εστία του Περισάν.

Παρά τη σαφή υπεροχή της Αταλάντα, όμως, το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενος. Στο 44ο λεπτό, ο Εμπουέχι βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και ευνοούμενος από τις κόντρες έκανε το 1-0 για την ομάδα του!

Οι γηπεδούχοι βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρουν το παιχνίδι, κάτι που στο τέλος έγινε πραγματικότητα. Στο 58’ ο Ντε Ρον εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Ρουτζέρι και με μία καρφωτή κεφαλιά, έκανε το 1-1!

Στο 86’ και μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών, οι «μπεργκαμάσκι» βρήκαν το πολυπόθητο γκολ για την ανατροπή, με τον Χόιλιουντ να πλασάρει από πλεονεκτική θέση τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και να κάνει το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.