«Τούμπαρε» την ΑΕΛ και πήρε την πρώτη νίκη στα play-off η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 5/5/2021 - 21:22

Επιτέλους... νίκη!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-2 της ΑΕΛ στο Τσίρειο, για την 9η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Η «Κυρία» παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς και να πάρει το πρώτο τρίποντο.

Άλλη μια ήττα δέχθηκε η ομάδα της Λεμεσού που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα της, ενώ έπαιζε και με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της.

Οι «λέοντες» άνοιξαν το σκορ με τον Γεωργίου (37') και η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε την ανατροπή με τους Αμπαρτζουμιάν (44') και Κορρέα (47').

Με την τρίτη διαδοχική ήττα η ΑΕΛ παρέμεινε στην 3η θέση με 68 βαθμούς και την τελευταία (10η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (9/5, 18:00) από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο».

Αντίθετα με την πρώτη της νίκη η Ανόρθωση έμεινε στην 4η θέση 57 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (9/5, 20:00) υποδέχεται την ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο 2' η πρώτη ευκαιρία του ματς, με τον Οκριασβίλι να εκτελεί το κόρνερ, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά και ο Κεραυνός απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 25ο λεπτό, με τον Χουσμπάουερ να γυρίζει στην περιοχή για τον Αμπαρτζουμιάν, αυτός δοκίμασε το σουτ και ο Κεραυνός μπλόκαρε.

Δύο λεπτά μετά, ο Γεωργίου δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 37' η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Δημήτρης Αβραάμ έκανε τη σέντρα, ο Κορέια δεν έκανε καλό κοντρόλ και ο Γεωργίου από κοντά πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

1

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44ο λεπτό, η Ανόρθωση «απάντησε». Ο Κατλσάς «έκλεψε» στον χώρο του κέντρου, με τον Αμπαρτζουμιάν να παίρνει, να πατά περιοχή και να πλασάρει στη γωνία για το 1-1.

3

Με το «καλησπέρα» του δευτέρου μέρους, η Ανόρθωση έφερε «τούμπα» το ματς. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κορρέα με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Τρία λεπτά μετά, ο Καλτσάς επιχείρησε να απειλήσει με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Κεραυνό να πέφτει και να μπλοκάρει.

Στο 66' ο Οκριασβίλι με ωραία ατομική προσπάθεια έστρωσε για τον Νταουσβίλι, το σουτ του οποίου ανακόπηκε από τον Ψισιέ και στη συνέχεια ο Καλτσάς έπιασε νέο σουτ με τον Κεραυνό να διώχνει σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μπάμπιτς δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από αριστερά της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Κεραυνός, Κυριάκου (60′ Σάντος), Τεϊσέιρα, Ψισιέ, Α. Αβραάμ (60′ Ντανίλο), Αντάμοβιτς (79′ Μελαναρκίτης), Παπαφώτης, Δ. Αβραάμ, Αβντιγιάι (60′ Ριέρα), Γεωργίου (69′ Κωνσταντινίδης), Μπάμπιτς.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (56′ Μαργκάσα), Κορρέα, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορρέια, Νταουσβίλι, Χούσμπαουερ, Οκριασβίλι (69′ Χριστοφή), Καλτσάς (79′ Ελουντού), Κβιλιτάια (79′ Μανιάς).

0

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Εγώ σίγουρα είμαι άνθρωπος που δεν θέλει να χάνει ούτε σε φιλικό. Θέλαμε να δώσουμε ευκαιρίες, αλλά μπορούσαμε και να κερδίσουμε. Όταν χάνεις όμως, δεν μπορείς να είσαι ευχαριστημένος. Με αυτά που έγιναν τον τελευταίο καιρό, θέλουμε να πάμε διακοπές όσο το δυνατό γρηγορότερα. Προχωρούμε το πλάνο μας για τη νέα σεζόν, αφού ξεκινούμε πολύ γρήγορα την προετοιμασία μας. Συνεχίζουμε με τον Ολυμπιακό και καλή τύχη στην Ανόρθωση για τον τελικό. Μπράβο στους μικρούς μας, θέλουν δουλειά, αλλά είμαστε εδώ να βοηθήσουμε».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Θέλω να δώσω συγχαρητήριά στην Ομόνοια που κατέκτησε το πρωτάθλημα. Είναι η ομάδα που έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, και μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έξω από αυτόν. Όσον αφορά το ματς, εμείς σήμερα δώσαμε ένα αδιάφορο παιχνίδι, αλλά μας περιμένει ένα πολύ σημαντικό ματς, ο τελικός κυπέλλου και πρέπει να προετοιμαστούμε για να πάρουμε ένα τίτλο που αξίζουμε τα τελευταία δύο χρόνια. Η Ανόρθωση δικαιούται να πάρει ένα τίτλο. Σίγουρα δεν θα είναι εύκολο, ξέρουμε ποιός είναι ο αντίπαλος και είναι φορμαρισμένος, όπως όμως και εμείς. Ελπίζω ότι μετά από πολλά χρόνια να καταφέρει η ομάδα να πάρει ένα τίτλο, δεκατρία χρόνια είναι πολλά για μια ομάδα σαν την Ανόρθωση. Σήμερα προσπάθησαν και οι δυο ομάδες και είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε το πρώτο παιχνίδι στη Β’ φάση. Μπορεί να φαίνεται παράξενο αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Πιστεύω ότι αξίζαμε πολύ περισσότερα στα προηγούμενα ματς».