Τόκιο 2020: Πέμπτος ο Κυνηγάκης μετά από τρομερή προσπάθεια

Πέμπτη, 5/8/2021 - 08:55

Μεγάλη εμφάνιση από τον Άλκη Κυνηγάκη. Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής της μαραθώνιας κολύμβησης πήρε την πέμπτη θέση στον τελικό των 10 χιλιομέτρων ανοιχτής θάλασσας στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του στο Τόκιο με χρόνο 1.49.29.2 και έδειξε πως το μέλλον του ανήκει και αναμένεται να πρωταγωνιστήσει σε τρία χρόνια στη διοργάνωση του Παρισιού.

Ο Κυνηγάκης ήταν σταθερά από την αρχή της κούρσας στην πρώτη εξάδα και πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή με τον Γάλλο Μαρκ Ολιβιέ, ενώ έχασε την τέταρτη θέση από τον Ισραηλινό Μάταν Ροντίτι.

Πρώτος ήταν ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1.48.33.7, δεύτερος ο Ούγγρος Κριστιάν Ραζόφσκι με 1.48.59.1 και τρίτος ο Ιταλός Γκρεγκόροιο Παλτρινιέρι με 1.49.01.1.

Πηγή φωτό: Hellenic Olympic Committee