Τίποτα δεν σταματά την «Κυρία» του Τιμούρ...

Κυριακή, 8/12/2019 - 10:02

Άλλη μια νίκη για την Ανόρθωση η οποία επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ για τη 12η αγωνιστική πρωταθλήματος, έμεινε αήττητη, έφτασε τους 27 βαθμούς, παραμένει μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα για άλλη μια εβδομάδα και δείχνει πως τίποτα δεν μπορεί να την σταματήσει σε αυτή τη... ξέφρενη πορεία που κάνει.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια για άλλο ένα παιχνίδι είδε τον Ρούμπεν Ράγιο να βρίσκει γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έτσι η όλη προσπάθεια έγινε πολύ πιο εύκολη. Ειδικά το δεύτερο γκολ του Κατσαράβα πριν το τέλος του ημιχρόνου έβαλε... ταφόπλακα στις όποιες φιλοδοξίες είχε η ΑΕΛ για κάτι καλό στην αναμέτρηση.

Στο ημίχρονο αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση ο Σίλντεφελντ ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση. Ο Κροάτης αμυντικός δεν έχει κάτι ανησυχητικό και η κίνηση αυτή έγινε καθαρά προληπτικά. Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα διαφανεί το κατά πόσο θα είναι διαθέσιμος για το παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής κόντρα στον Απόλλωνα.

Στο παιχνίδι με τους κυπελλούχους ο Κωστάκης Αρτυματάς έμεινε για πρώτη φορά εκτός αρχικής ενδεκάδας από τον Τιμούρ Κετσπάγια ενώ μετρούσε το απόλυτο 900 λεπτών σε δέκα αγώνες πρωταθλήματος. Παράλληλα, κόντρα στην ΑΕΛ για πρώτη φορά «έσπασε» και το Κροατικό δίδυμο στο κέντρο της άμυνας μεταξύ Βργκοτς και Σίλντεφελντ αφού ο τελευταίος πέρασε ως αλλαγή εκτός αναμέτρησης, ενώ τέλος, για πρώτη φορά τα αδέρφια Αρτυματά αγωνίστηκαν μαζί αφού πέρασαν στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγή.