Θετικό πρόσημο για Ανσαριφάρντ

Τρίτη, 13/9/2022 - 19:30

Η Ομόνοια γνώρισε την ήττα με 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα την Κυριακή (11/09), για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, πραγματοποιώντας ακόμη μία προβληματική εμφάνιση. Όμως οι «πράσινοι» έχουν να κρατήσουν και κάποια θετικά από το ματς, όπως η εμφάνιση του Καρίμ Ανσαριφάρντ, που ξεκίνησε ως βασικός.

Στο πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού, όπου το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο, ο Ιρανός επιθετικός ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές, εφόσον βρισκόταν μέσα σε όλες τις φάσεις, έπαιρνε χώρους στην επίθεση, ενώ κέρδισε και το πέναλτι στο 14ο λεπτό με τον Μπρούνο να το εκτελεί και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο 32χρονος ποδοσφαιριστής, όπως έκανε γνωστό στις δηλώσεις του, ξεκίνησε σε αγώνα ως βασικός μετά από καιρό, λέγοντας πως νιώθει καλά και πως παιχνίδι με παιχνίδι θα βελτιώνεται.

Ο Ανσαριφάρντ τελευταία φορά που έκανε την εμφάνιση του, στο αρχικό σχήμα σε ματς, ήταν την λήξασα σεζόν στις 27/02 και στο ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και ΑΕΚ. Ενώ ακολούθησαν άλλα 7 ματς στα οποία, έμπαινε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή. Συνολικά μέτρησε 29 εμφανίσεις στην Super League, οχτώ ως βασικός.

Ένα από τα προβλήματα που έχει η Ομόνοια είναι η θέση του σέντερ φορ, με τον Καρίμ να αποτελεί υποψήφιο για την λύση αυτού του προβλήματος. Η εμφάνιση του κόντρα στους «κυανόλευκους», άφησε θετικό πρόσημο και με τον καιρό θα δείξει, πόσο μπορεί να προσφέρει στους «πράσινους».