Τέζαρε την Ίντερ η ψυχωμένη Μόντσα με… αυτογκόλ του Ντάμφρις

Σάββατο, 7/1/2023 - 23:45

Έπαθε… πατατράκ η Ίντερ!

Παρότι προηγήθηκε δις μέσα στην έδρα της Μόντσα, οι ψυχωμένοι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ στα χασομέρια με τον Καλντιρόλα και «σόκαραν» (2-2) τους «νερατζούρι».

Ένας βαθμός που «χάλασε» την Ίντερ αφού βρισκόταν αγκαλιά με την τέταρτη διαδοχική της νίκη, πετώντας στα σκουπίδια τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στη Νάπολι. Κάπως έτσι, έφτασε τους 34 βαθμούς, ενώ η Μόντσα ανέβηκε στους 18 και στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

To ματς είχε φρενήρη ρυθμό στο ξεκίνημά του. Μόλις στο 10’ ο Νταρμιάν τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα και μετουσίωσε σε γκολ την ασίστ του Μπαστόνι για το προβάδισμα της Ίντερ, το οποίο κράτησε μόλις ένα λεπτό αφού ο Πεσίνα σέρβιρε το 1-1 του Τσουρία. Παρόλα αυτά, η Ίντερ έβγαλε άμεσα αντίδραση και πήρε εκ νέου τα ηνία στο 22’, βρίσκοντας δεύτερο γκολ με τον Λαουτάρο που εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος στην αντίπαλη άμυνα για το 2-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι έδειξε διάθεση να κάνει συντήρηση και να ελέγξει τον ρυθμό, με τη Μόντσα στο τελευταίο μισάωρο να ανεβαίνει και να πιέζει. Ο Λαουτάρο είχε ευκαιρία να «τελειώσει» τον αγώνα αλλά το δοκάρι του στέρησε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Κάπως έτσι, η Ίντερ πιάστηκε στον… ύπνο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καλντιρόλα να σκοράρει με κεφαλιά για το 2-2. Μάλιστα, στα καπάκια οι γηπεδούχοι είχαν δύο ακόμη μεγάλες φάσεις για να «κλέψουν» τη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν.