Τέζαρε τη Ρεάλ και «έβαλε φωτιά» η Σαχτάρ, πέρασε από τη Μόσχα η Σάλτσμπουργκ

Τρίτη, 1/12/2020 - 21:51

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε στο Κίεβο με στόχο τη νίκη, που θα της έδινε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Champions League. Απέναντί της ήταν η Σαχτάρ Ντόνετσκ, που ήθελε μόνο τους τρεις βαθμούς για να παραμείνει στο κόλπο.

Και έγινε το δεύτερο. Οι Ουκρανοί νίκησαν με σκορ 2-0 τη «βασίλισσα» στο «Ολιμπίνσκι», την έπιασαν στους 7 βαθμούς, υπερτερώντας στη μεταξύ τους ισοβαθμία και έβαλαν «φωτιά» στον Β’ όμιλο. Ντεντίνιο (57’) και Σόλομον (82’) πέτυχαν τα γκολ των νικητών, που πήραν άριστα σε επίπεδο τακτικής, ενώ οι ηττημένοι είχαν κορυφαία στιγμή το δοκάρι του Ασένσιο (5’).

Όλα πλέον θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στις 9 Δεκεμβρίου, με τη Σαχτάρ να δοκιμάζεται με την Ίντερ στο Μιλάνο και τη Ρεάλ να φιλοξενεί στη Μαδρίτη τη Γκλάντμπαχ. Το αν οι αντίπαλοί τους θα έχουν βαθμολογικό κίνητρο, θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα στον μεταξύ τους αποψινό αγώνα στη Γερμανία.

Λοκομοτίβ - Σάλτσμπουργκ 1-3

Πήγε στην Μόσχα με την πλάτη στον τοίχο και φεύγει από εκεί θριαμβεύτρια στο ματς με τη Λοκομοτίβ Μόσχας.

Η Σάλτσμπουργκ στο παιχνίδι που θα έκρινε την συνέχειά της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, μέσω του Europa League, έδειξε το καλό της πρόσωπο, το καλύτερο στο εφετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Πήρε τη νίκη 3-1 απέναντι στους Ρώσους που την ανέβασαν στην τρίτη θέση του ομίλου.

Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν με 2-0 στο 41ο λεπτό με το δεύτερο τέρμα του Μπερίσα, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ στο 28ο λεπτό..

Η Λοκομοτίβ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στο 79ο λεπτό με πέναλτι του Μίραντσουκ που τις έδινε ελπίδες για να ισοφαρίσει. Ωστόσο η Σάλτσμπουργκ δεν επηρεάστηκε και στο 81’ με τον Αντεγιέμι έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.