«Τεσσάρα» στη Σαουθάμπτον με... φουριόζο Χάαλαντ για τη Σίτι

Σάββατο, 8/4/2023 - 21:30

Ο Χάαλαντ επέστρεψε… αγριεμένος και η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με άνεση από την έδρα της Σαουθάμπτον!

Με τον Νορβηγό επιθετικό να αφήνει πίσω τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε και να σκοράρει δις, φτάνοντας τα 44(!) γκολ στη φετινή σεζόν, οι πρωταθλητές Αγγλίας θριάμβευσαν με 4-1 στο «Saint Mary’s» και παρέμειναν στο… κατόπι (-5) της πρωτοπόρου Άρσεναλ.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45’), όταν ο Ντε Μπρόινε έφτασε τον ιστορικό αριθμό των 100 ασίστ στην Premier League και το Χάαλαντ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ για τους «πολίτες» ήρθε στο 58’, με τον Γκρίλις να νικά με διπλή προσπάθεια τον Μπαζούνου, φτάνοντας τα 4 γκολ μετά την επιστροφή του από το Μουντιάλ. Ο Χάαλαντ σκόραρε με απίθανο γυριστό στο 68 για το 0-3, πετυχαίνοντας το γκολ του νούμερο 30 στο φετινό πρωτάθλημα, πρινοι γηπεδούχοι μειώσουν με τον Μάρα στο 72’. Ωστόσο, μόλις τρία λεπτά αργότερα (75’) ο Γουόκερ-Πίτερς ανέτρεψε τον Ντε Μπρόινε εντός περιοχής και ο Άλβαρεζ ευστόχησε στο πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4!