Τα λάθη του πρώτου μέρους δεν της επέτρεψαν να κάνει το θαύμα...

Πέμπτη, 24/9/2020 - 23:56

Η Ανόρθωση γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Βασιλεία και μένει εκτός συνέχειας της Ευρώπης και ο μόνος που ευθύνεται είναι ο κακός της εαυτός.

Η ομάδα της Αμμοχώστου παίρνει τα εύσημα για τα ψυχικά αποθέματα που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά για το... θαύμα λόγω της τραγικής απόδοσης στο πρώτο μέρος. Η «Κυρία» ουσιαστικά «πέταξε» ένα ημίχρονο στο οποίο έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, πολλές αδράνειες στην άμυνα που έδωσαν το δικαίωμα στη Βασιλεία να κάνει ότι θέλει και να φτάσει το δείχτη του σκορ στο 3-0. Η Ανόρθωση το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Βργκοτς στο φινάλε του ημιχρόνου, γκολ το οποίο έδωσε κάποιες ελπίδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, με τον κιτρινισμένο Οκριασβίλι να κάνει ένα αδικαιολόγητο θέατρο με σκοπό να εκμαιεύσει πέναλτι και του κόστισε μια αποβολή, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο της ομάδας του. Κόντρα σε όλους και σε όλα όμως, η Ανόρθωση έδειξε χαρακτήρα και έπαιξε καλύτερα με παίκτη λιγότερο. Κατάφερε να μειώσει εκ νέου με το εύστοχο πέναλτι του Κβιλιτάια και να... το πιστέψει. Κάπου όμως ήρθε και η κούραση και παρά την όρεξη και την προσπάθεια που έδειξε δεν κατάφερε να βρει και ένα τρίτο γκολ και μοιραία δέχθηκε την ήττα και τον αποκλεισμό.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια, οι φωνές του οποίου ακουγόντουσαν μέχρι την Κύπρο, είδε δύο διαφορετικά πρόσωπα από την ομάδα του και είναι υπόχρεος να δει τι πήγε λάθος. Οι πολλές αδράνειες του πρώτου μέρους ήταν αδικαιολόγητες και εν τέλει κόστισαν. Κρατάει την αντίδραση μετά την ανάπαυλα και καλείται να χτίσει σε αυτήν ενόψει του πρωταθλήματος, στο οποίο η «Κυρία» ρίχνει πλέον το βάρος της με στόχο την κατάκτηση του τίτλου.