Τα έκανε... μαντάρα στη Σουηδία ο ΑΠΟΕΛ και «τρέχει» να σώσει ότι σώζεται

Πέμπτη, 18/8/2022 - 08:40

Πραγματοποιώντας ένα κάκιστο παιχνίδι στην Σουηδία, ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε τη βαριά ήττα με 3-0 από την Τζουργκάρντενς στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση για τα play-off του Conference League. Αποτέλεσμα που δεν αφήνει πολλά περιθώρια στους «γαλαζοκίτρινους» για να... ονειρεύονται την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο ΑΠΟΕΛ υπερεκτίμησε την ποιότητα της σουηδικής ομάδας, μπαίνοντας φοβισμένα στον αγωνιστικό χώρο και πριν το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν είχε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δεύτερο μισού ο ΑΠΟΕΛ έμεινε πίσω με δύο γκολ διαφορά, ενώ λίγο αργότερα ήρθε και το τρίτο γκολ.

Κάπου εκεί οι Σουηδοί υποχώρησαν και έδωσαν χώρο στους παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να δημιουργήσουν, όμως χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Είκοσι λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, ο ΑΠΟΕΛ πίεσε ακόμη περισσότερο, όμως και πάλι δε βρήκε το πολυπόθητο γκολ.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη (23/08 - 19:00) στο ΓΣΠ. Η ομάδα της Λευκωσίας ουσιαστικά ψάχνει ένα ποδοσφαιρικό... θαύμα, αφού θέλει νίκη με -τουλάχιστον- τρία γκολ διαφορά για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Σε διαφορετική περίπτωση θα «αποχαιρετήσει τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της φετινής σεζόν.

Για τον ΑΠΟΕΛ στη ρεβάνς του ΓΣΠ δε θα είναι διαθέσιμος ο Άνχελ Κρέσπο. Ο Ισπανός αμυντικός αποβλήθηκε στη Σουηδία και δε θα έχει δικαίωμα συμμετοχής. Από την άλλη, στα θετικά η επιστροφή του Κίνγκσλεϊ Σαρφό, ενώ ο Σωφρόνης Αυγουστή θα βρίσκεται ξανά στην άκρη του πάγκου, έχοντας την ευθύνη του κοουτσαρίσματος.