«Στραπάτσο» για την Ανόρθωση που... αποχαιρετά τον τίτλο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 14/3/2021 - 20:23

Ήττα και... αντίο τίτλος!

Η Ανόρθωση ηττήθηκε με 2-0 από τον αδιάφορο Ολυμπιακό στο «Μακάρειο», για την 3η αγωνιστική των play-off, χάνοντας τεράστιο έδαφος για το πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και πληρώνοντας τις αδράνειες και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, γνώρισε μια απρόσμενη ήττα.

Πολύ καλή παρουσία από τους «μαυροπράσινους» που με γκολ των Κα (9') και Σαρφό (90+2') πανηγύρισαν την παρθενική τους νίκη στα play-off.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έμεινε στην 6η θέση με 37 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (17/3, 16:00) υποδέχεται στο «Μακάρειο» τον Εθνικό στη ρεβάνς για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Από την άλλη η Ανόρθωση με την ήττα παρέμεινε στην 4η θέση με 53 βαθμούς και την επόμενη (4η) αγωνιστική υποδέχεται την Κυριακή (21/3, 18:30) την ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στην πρώτη φάση του αγώνα, στο 5', η Ανόρθωση έχασε μια τεράστια ευκαιρία. Ο Αμπαρτζουμιάν από δεξιά έκανε το γύρισμα, με τον Κβιλιτάια να μην προλαβαίνει και τον Κορέια στο δεύτερο δοκάρι να στέλνει τη μπάλα άουτ σε κενή εστία.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σαντάνα με μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βρήκε τον Κα κι αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Λόρια πλασάροντας ιδανικά για το 1-0.

1

Στο 29' ο Χάνι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κα πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ και η κεφαλιά του Κβιλιτάια πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 39ο λεπτό, ο Μίχα βρήκε ωραία στην περιοχή τον Αμπαρτζουμιάν, αυτός έδωσε με το κεφάλι στον Κβιλιτάια και η δική του κεφαλιά αποκρούστηκε από τον Μιχαήλ.

Στο 65' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Οκριασβίλι να σεντράρει, τον Κβιλιτάια να κάνει το γυριστό σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά ο Κβιλιτάια βγήκε απέναντι στο Μιχαήλ και θέλησε να σιγουρέψει δίνοντας στον Οκριασβίλι, ωστόσο ο Ψάλτης πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 71ο λεπτό, ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Αμπαρτζουμιάν με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα έξω.

Η Ανόρθωση έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Οκριασβίλι στο 75', αρχικά με κοντινή κεφαλιά να αποκρούεται από τον Μιχαήλ και στην επαναφορά από το μισό μέτρο σημάδεψε το δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά, ο Χριστοφή δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Μιχαήλ μάζεψε σταθερά.

Στο 89ο λεπτό, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και η κεφαλιά του Κβιλιτάια πέρασε πάνω από τα δοκάρια

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+2', ο Ολυμπιακός «σφράγισε» τη νίκη με δεύτερο γκολ. Ο Σαρφό βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και πλάσαρε ιδανικά τον Λόρια για το 2-0.

2

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης (77′ Μανρίκε), Αντρέου, Σωτηρίου, Γαρουφαλιάς, Κυριάκου, Γκουστάβο, Σαντάνα (67′ Σαρφό), Κα (54′ Kωνσταντινίδης), Χάνι (77′ Ευτυχίδης), Κοστόφ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κ. Αρτυματάς, Ρισβάνης, Κορέια, Νταουσβίλι (56′ Μαργκάσα), Χουσμπάουερ (70′ Χριστοφή), Μπουσουλάτζιτς (31′ Μίχα), Καλτσάς (70′ Ελουντού), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.

σ

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Ήξερα πως θα ήταν δύσκολο, τα τελευταία αποτελέσματα της Ανόρθωσης ήταν πολύ καλά. Ξέραμε πως η Ανόρθωση προσπαθεί να ανεβεί βαθμολογικά, πήραμε καλό αποτέλεσμα. Για να κερδίσουμε έπρεπε να το πιστέψουμε. Μελετήσαμε την Ανόρθωση, προσπαθήσαμε να αμυνθούμε στις σέντρες και να έχουμε καλά τρεξίματα στις πλευρές. Αμυνθήκαμε καλά στο κουτί. Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και την εμφάνιση μας. Μας βγήκε η τακτική σήμερα. Το κυριότερο για μας είναι να ξεκουραστούμε και να πάμε σοβαρά με τον Εθνικό. Καλή συνέχεια στην Ανόρθωση. Κερδίσαμε κάποιους ποδοσφαιριστές, δεν είναι μόνο οι τρεις βαθμοί».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Δεν ξεκινήσαμε και δεν τελειώσαμε το παιχνίδι, αλλά γενικώς δεν κάναμε καλό παιχνίδι παρόλο που είχαμε πολλές ευκαιρίες και δεν σκοράραμε. Τα κατάφερε ο Ολυμπιακός και κέρδισε. Η απόδοση μας δεν ήταν αυτή που περιμέναμε»

Εάν η Ανόρθωση είναι εκτός μάχης του τίτλου καθώς η διαφορά είναι στους 10 βαθμούς από την Ομόνοια, απάντησε: «Πιστεύουμε μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Τι να κάνουμε; Να τα παρατήσουμε; Κάθε στόχος είναι το επόμενο παιχνίδι, αυτό θα κάνουμε. Θα παίξουμε τα παιχνίδια που έμειναν και θα δούμε τι θα γίνει στο τέλος. Έχουμε και το κύπελλο, έχουμε αρκετά παιχνίδια μπροστά μας».

Για το τι έφταιξε σήμερα για την ήττα, είπε: «Δεν αρχίσαμε καλά και δεν τελειώσαμε καλά. Πέρασαν δύο φορές το κέντρο και σκόραραν. Είχαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά όταν δεν βάζεις γκολ από ευνοϊκές θέσεις τι να περιμένεις; Είναι αυτονόητο όταν δεν βάζεις γκολ να δεχθείς και αυτό έγινε στο παιχνίδι».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Είναι μία δύσκολη νύχτα απόψε. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, κέρδισε δίκαια με βάση του γεγονός του πόσο έδειξε να θέλει το ματς στον αγωνιστικό χώρο. Τα ποδοσφαιρικά θα τα πει ο προπονητής. Εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι το τι ακολουθεί. Και ακολουθούν σπουδαία για την ομάδα μας, εφτά ματς ώστε να διεκδικήσουμε την Ευρώπη και ότι καλύτερο μπορούμε. Δεν παρατάμε τη μάχη και είναι σημαντικό κάθε παιχνίδι για εμάς.

Σε όλα θέλουμε την Ανόρθωση να αγωνίζεται με τον καλύτερο τρόπο που μπορεί και όλες τις δυνάμεις. Σεβόμαστε την πικρία των οπαδών μας. Υπάρχουν εφτά σπουδαία παιχνίδια και όσα θα παίξουμε στο κύπελλο και θέλουμε να δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Το τι θα μας δώσει το πρωτάθλημα είναι αδύναμο να προβλέψουμε αλλά υπάρχουν 21 βαθμοί και μπορούν να μας οδηγήσουν και πιο ψηλά και πιο χαμηλά. Άρα, είναι καθήκον όλων να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό».