Στους «8» του Indian Wells με νέα ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Πέμπτη, 14/10/2021 - 08:50

Με άλλη μία μεγάλη ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «8» του Indian Wells.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τα «χρειάστηκε» απέναντι στον Αλεξ Ντε Μινόρ, τον οποίο νίκησε με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 6-2 σε 2 ώρες και 43 λεπτά), και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Αυστραλός τενίστας έβαλε δύσκολα στο Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, όμως στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς είχε καλύτερες επιστροφές από τον αντίπαλό του (43% έναντι 33%) και μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα δύο συνεχόμενα αβίαστα λάθη του Ντε Μινόρ και έκανε μπρέικ.

Με μεγαλύτερη συνέπεια και συγκέντρωση στο παιχνίδι του, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να ισοφαρίσει τα σετ και στο τελευταίο έδωσε τον καλύτερό του εαυτό, φτάνοντας ξανά πρώτος σε μπρέικ (όπως στο 1ο και στο 2ο), παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη.

Στους «8» της διοργάνωσης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε με 6-4, 7-6(6) του Κάρεν Χατσάνοφ.