Στους «32» του Roland Garros η Σάκκαρη

Τετάρτη, 30/9/2020 - 18:51

Την πρόκριση στον 3ο γύρο του Roland Garros για δεύτερη φορά στην καριέρα της πανηγυρίζει η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια ξεπέρασε το εμπόδιο της Καμίλα Ρακίμοβα, επικρατώντας 2-0 (7-6, 6-2) στα σετ και βρίσκεται στους «32» της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2018. Εκεί θα αντιμετωπίσει μια εκ των Κόκο Γκοφ και Μαρτίνα Τρεβιζάν.

Η 19χρονη Ρωσίδα, η οποία είναι νούμερο 182 στην κατάταξη και η Ελληνίδα 24, έβαλε δύσκολα στη Σάκκαρη στο πρώτο τεστ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μίλησε η κλάση, αλλά φυσικά και η εμπειρία της 25χρονης τενίστριας.

Η Σάκκαρη είχε δύο χαμένες ευκαιρίες, αλλά έκανε το μπρέικ στο 7ο γκέιμ για το 4-3, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο 5-4. Παρότι σέρβιρε για το σετ, η Ρωσίδα με μπρέικ ισοφάρισε (5-5).

Η Ρακίμοβα επέσττρεψε από το 3-5 και έκανε στο 6-5. Το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ και εκεί επιβλήθηκε η Σάκκαρη. Με 7-6 έκλεισε σε 52’ το 1ο σετ. Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη έφτασε σε μια εύκολη νίκη.