«Στοπ» στην Αγία Πετρούπολη για Ολυμπιακό

Παρασκευή, 12/11/2021 - 20:48

Τέλος στο σερί των τριών νικών έβαλε η Ζενίτ στον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε 84-78 στην Αγία Πετρούπολη.

Χωρίς νίκη μακριά από το ΣΕΦ έμεινε ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στην Αγία Πετρούπολη, με αποτέλεσμα να ηττηθούν 84-78 από τη Ζενίτ και να υποχωρήσουν στο 6-3.

Μόνο στην τρίτη περίοδο έπαιξαν άμυνα οι παίκτες του Μπαρτζώκα, καθώς δέχθηκαν μόλις 9 πόντους από τους Ρώσους. Ωστόσο, άλλα τρία οι Πειραιώτες δέχθηκαν συνολικά 75 πόντους.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Γουόκαπ με 17 πόντους, με τους Σλούκα και Φαλ να είχαν από 13π. και τον Ντόρσεϊ 11π.

Από τη Ζενίτ, που πήγε και εκείνη στο 6-3, μεγάλη «ζημιά» έκανε ο Φράνκαμπ με 16 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο), με τον Μπάρον να είχε 14π. και τους Λόιντ και Κουζμίνσκας από 12π.

Το ματς

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Οι Λόιντ και Φράνκαμπ δημιουργούσαν προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα στα πρώτα λεπτά και έτσι η Ζενίτ προηγήθηκε 10-4. Η απάντηση της ομάδας του Πειραιά ήρθε από τον Γουόκαπ για την ισοφάριση (12-12), με τον Φράνκαμπ να αντιδρά και να στέλνει τη διαφορά στο +8 (20-12), στο 7’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες και με τα σουτ από την περιφέρεια έκαναν ένα 8-0 (20-20), αλλά στο τέλος χαλάρωσαν, με το τρίποντο του Ζαχάροφ να διαμορφώνει το 25-22 της πρώτης περιόδου.

Τα λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν σερί 4-0 στη Ζενίτ για το +7 (29-22) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Λαρεντζάκης και Σλούκας αρχικά ξεκόλλησαν επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», ενώ στη συνέχεια μπήκε στην… εξίσωση και ο Μάρτιν. Αλλά, η άμυνα δεν έδειχνε την ίδια συνέπεια, με τους Φράνκαμπ και Κουζμίνσκας να κάνουν «ζημιά» και να στέλνουν τους γηπεδούχους στο +9 (43-34), στο 16’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τους Σλούκα και Φαλ για το -4 (43-39), ωστόσο… αντίδοτο στον Φράνκαμπ δεν υπήρχε και έτσι οι Ρώσοι διατηρούνταν σταθερά μπροστά, με το κάρφωμα του ΜακΚίσικ στο τέλος να κάνει το 49-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Παρά τις πολύ καλές του άμυνες στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε επιθετικό ρυθμό και έτσι η διαφορά παράμενε στα ίδια επίπεδα (53-47), μέχρι το 25’. Μάλιστα, με τρίποντο του Πονίτκα, η Ζενίτ ξέφυγε στο +7 (58-51). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα άγγιξε σχεδόν το… τέλειο, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με ένα «ερυθρόλευκο» σερί 6-0 (58-57), με την αστοχία να στοιχίζει το προσπέρασμα, καθώς χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες γι’ αυτό.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Φαλ έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (58-59), ωστόσο τα συνεχόμενα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στον Μπάρον να στείλει τη Ζενίτ στο +8 (67-59), στο 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Ρώσοι είχαν τον πλήρη έλεγχο με τον Λόιντ, με τους «ερυθρόλευκους» να κρατούνταν επιθετικά από τους Ζαν-Σαρλ και Σλούκα, αλλά η άμυνά τους είχε πάει… περίπατο και έτσι ηττήθηκαν με το τελικό 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78