Στην κορυφή ξανά η Γιουνάιτεντ με... υπογραφή Πογκμπά

Πέμπτη, 21/1/2021 - 00:13

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε και από την έδρα της Φούλαμ με 2-1 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πολ Πογκμπά, επιστρέφοντας και πάλι στην κορυφή της Premier League.

Η Φούλαμ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ όταν ο Λούκμαν ξέφυγε από την άμυνα της Γιουνάιτεντ και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0, νικώντας τον Ντε Χέα. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» προσπάθησαν αν αντιδράσουν άμεσα και το πέτυχαν όταν μετά από σέντρα του Μπρούνο Φερνάντες, ο Αρεόλα δεν απέκρουσε σωστά και ο Καβάνι από την μικρή περιοχή έκανε το 1-1.

Στο 65ο λεπτό ο Πολ Πογκμπά έβαλε μπροστά στο σκορ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όταν με ένα εκπληκτικό σουτ με το αριστερό δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αρεόλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καβάνι έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-3, με τον Αρεόλα να λέει «όχι» στην κεφαλιά του Ουρουγουανού. Στο 93ο λεπτό η Φούλαμ έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν η μπάλα μετά την κεφαλιά του Μίτροβιτς, βρήκε στο σώμα του Μπαγί για να καταλήξει ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Ντε Χέα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την νίκη της βρέθηκε στην 1η θέση με 40 βαθμούς, δύο περισσότερους από Λέστερ και Σίτι, ενώ η Φούλαμ παρέμεινε στην 18η θέση με 12 βαθμούς.