Σπουδαία νίκη για Κάστανο, γκολ για Μυτίδη (BINTEO)

Δευτέρα, 25/4/2022 - 13:03

Αρκετοί συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό, δεν είχαν υποχρεώσεις τις τελευταίες ημέρες. Κάποιοι από αυτούς βρίσκονται στην Ελλάδα, επομένως αυτό το διάστημα πήραν τις απαραίτητες ανάσες που χρειάζονταν.

Βέβαια, τη Μεγάλη Τετάρτη, ο Νέστορας Μυτίδης όχι μόνο έπαιξε, αλλά βοήθησε και τον Λεβαδειακό να πάρει μια σημαντική νίκη με 2-1 στην έδρα του Αιγάλεω. Ο Κύπριος φορ πέρασε αλλαγή στο 60’ και 17 λεπτά αργότερα πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Βοιωτίας, που χρειάζεται μόλις ένα βαθμό στα επόμενα δύο παιχνίδια, προκειμένου να «κλειδώσει» την πρωτιά του δεύτερου ομίλου της Super League 2 και να λάβει μέρος στα μπαράζ ανόδου.

Δείτε στο 2:41 το τέρμα του Μυτίδη

Στην Ιταλία, η Σαλερνιτάνα του Γρηγόρη Κάστανου διανύει εξαιρετική φόρμα. Από εκεί που όλοι την είχαν σίγουρη για υποβιβασμό, η ομάδα από το Σαλέρνο έφτασε τις τρεις σερί νίκες. Στο τελευταίο της παιχνίδι, όπου ο Κύπριος μέσος μπήκε αλλαγή στο 75’, επιβλήθηκε 2-1 της Φιορεντίνα και μείωσε στους 3 πόντους τη διαφορά από τη σωτηρία.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 4-2 από τη Νορθάμπτον. Αντικαταστάθηκε στο 51ο λεπτό.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Νορθάμπτον.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι απέναντι στη Νορθάμπτον.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Έμεινε για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι εκτός αποστολής, αυτή τη φορά κόντρα στη Μάνσφιλντ, στην εκτός έδρας ήττα με 2-0.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χάλιφαξ.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρέξαμ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Όλτριντσαμ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 75ο λεπτό στη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φιορεντίνα.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Στο τελευταίο ματς της Κόμο την περασμένη Δευτέρα, ο Κύπριος μπακ ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Πίζα.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Η Σπόρτινγκ αγωνίζεται απόψε (22:30) στην έδρα της Μποαβίστα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, καθώς υπέστη ρήξη τετρακεφάλου.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μαλίν.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Το επόμενο ματς της Τζούνιορς θα γίνει την Παρασκευή (29/4) κόντρα στη Βάκερ Ίνσμπρουκ.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Το επόμενο παιχνίδι του Βόλου είναι το ερχόμενο Σάββατο (30/4) κόντρα στον Ατρόμητο.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ο Απόλλων Σμύρνης παίζει την ερχόμενη Δευτέρα (2/5) στην έδρα του Ιωνικού.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Το επόμενο ματς του ΠΑΟΚ Β’ είναι κόντρα στη Λάρισα την ερχόμενη Τετάρτη (27/4)

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Η ΑΕΚ Β’ υποδέχεται την Κηφισιά την ερχόμενη Τετάρτη (27/4)

Ευαγόρας Αντωνίου, Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ο Παναθηναϊκός Β’ υποδέχεται τη Ρόδο την Τετάρτη (27/4)

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Στο τελευταίο παιχνίδι του Λεβαδειακού την περασμένη Τετάρτη (20/4), ο Κύπριος φορ πέρασε αλλαγή στο 60ό λεπτό και πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του στο εκτός έδρας 2-1 επί του Αιγάλεω.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Η Κηφισιά παίζει με την ΑΕΚ Β’ την ερχόμενη Τετάρτη (27/4)

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Τα Τρίκαλα παίζουν κόντρα στη Λάρισα εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή (1/5)

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Ο Κύπριος μέσος δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χιμπέρνιαν, καθώς δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής κόντρα στην ομάδα στην οποία ανήκει.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν έπαιξε στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Πρόστεγιοφ.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Λίσεν.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης (Ντάλκουρντ): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Έστερσουντ.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Κουόπιο.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Αγωνίστηκε για 61 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Λέφσκι Σόφιας για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, με τη Λουντογκόρετς να μην καταφέρνει να παίρνει την πρόκριση στον τελικό.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε αλλαγή στο 56ο λεπτό στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Κολόμπους Κρου.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Περθ Γκλόρι.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Στο τελευταίο παιχνίδι της Γουέστερ Γιουνάιτεντ την προηγούμενη Τρίτη (19/4), έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μακάρθουρ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Ανγιάνγκ. Αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.