Σούπερ Ρόμα πετάει για… αστέρια

Κυριακή, 19/2/2023 - 23:52

Επιστροφή στις νίκες για την Ρόμα! Λίγες ημέρες μετά τη γκέλα στην έδρα της Λέτσε, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε 1-0 της Βερόνα στο κατάμεστο και με φανταστική ατμόσφαιρα «Ολίμπικο» και ανέβηκε στην 3η θέση.

Στους 44 βαθμούς οι Ρωμαίοι όσους έχει και η Μίλαν, δείχνοντας πως φέτος μπορεί να πάρει το εισιτήριο για το Champions League της νέας σεζόν, ενώ η Βερόνα που το πάλεψε αρκετά παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού και παλεύει για να βγει από αυτή.

Ο Τάμι Έιμπραχαμ στο 15ο λεπτό βγήκε αναγκαστική αλλαγή καθώς χτύπησε στο πρόσωπο με τον Αντρέα Μπελότι να παίρνει τη θέση του. Παρόλα αυτά, η Ρόμα δεν πτοήθηκε και πίεζε, έχοντας τελικές και βρήκε το γκολ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ήταν το 45ο λεπτό όταν ο Σολμπάκεν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ύστερα από ασίστ του Σπινατσόλα, με τον Νορβηγό φορ να πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα με τα τζαλορόσι.

Η Βερόνα ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθούσε να φανεί απειλητική στις αντεπιθέσεις, ωστόσο τελικά δεν το κατάφερε. Μάλιστα, πιο κοντά στο γκολ ήταν η Ρόμα, αλλά σπαταλούσε τις ευκαιρίες της. Βέβαια, διαχειριζόταν την ίδια ώρα άψογα το προβάδισμά της, ενώ δεν το… διπλασίασε στις καθυστερήσεις όταν η κοντινή κεφαλιά του Μπελότι εξουδετερώθηκε από τον κίπερ των φιλοξενούμενων.

Το σκορ παρέμεινε ως το τέλος, με την Ρόμα να βρίσκεται στο -3 από την 2η Ίντερ και τη Βερόνα να κινδυνεύει με υποβιβασμό.