«Σόκαρε» τη Μίλαν με απίστευτη ανατροπή η Σπέτσια

Δευτέρα, 17/1/2022 - 21:37

Ως θριαμβεύτρια αποχωρεί η Σπέτσια από το Μιλάνο!

Η ομάδα του Δημήτρη Νικολάου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Serie A, επικράτησε 2-1 της Μίλαν -και μάλιστα με ανατροπή-, πετυχαίνοντας... buzzer beater με τον Γκιασί στο 90'+5'.

Βέβαια, για να φτάσουμε έως εκεί, προηγήθηκαν... πράγματα και θαύματα. Στο 45' ο Τέο Ερνάντες αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο πορτιέρε της Σπέτσια, Προβεντέλ. Ωστόσο, μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Λεάο σκόραρε με ωραίο «σκαφτό», ύστερα από ασταθές διώξιμο του Νικολάου, για να δώσει προβάδισμα στη Μίλαν πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η Μίλαν δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει το προβάδισμά της μ' ένα δεύτερο γκολ, κάτι που πλήρωσε. Στο 64' ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε, έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Αγκουντέλο να ισοφαρίζει με κοντινή προβολή. Για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η Μίλαν σκόραρε με τον Μεσίας, όμως ο Μάρκο Σέρα δεν άφησε -λανθασμένα- το πλεονέκτημα σε φάουλ που είχε προηγηθεί πάνω στον Ρέμπιτς.

Στα... καπάκια και συγκεκριμένα στο 90'+5' η Σπέτσια έτρεξε στην αντεπίθεση, με τον Γιασί να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι είχε εύκολο έργο στην έδρα της Μπολόνια, από την οποία αποχώρησε με το υπέρ της 2-0. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Ναπολιτάνους ο Ίρβινγκ Λοσάνο, ο οποίος πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (20' και 47').

Αναμφίβολα, κερδισμένη της αγωνιστικής η Νάπολι, η οποία μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από την 3η Μίλαν και στους τέσσερις από την πρωτοπόρο Ίντερ (ματς λιγότερο) που την Κυριακή (16/1) έμεινε στο 0-0 με την Αταλάντα.