«Σόκαρε» τη Λιόν και πήρε... ανάσα το Στρασβούργο

Κυριακή, 15/1/2023 - 09:03

«Ξέρανε» τη Λιόν το Στρασβούργο και… αναπνέει!

Η ομάδα του υπηρεσιακού Ματιέ Λε Σορνέ, επικράτησε 2-1 μέσα στο «Παρκ Ολιμπίκ» και ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Παράλληλα, άφησε την ομάδα του Λοράν Μπλαν μακριά από τις θέσεις που δίνουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο αλλά και για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη.

Η επιλογή, λοιπόν, του Λε Σορνέ στον πάγκο -έστω και αν είναι προσωρινή- αποδεικνύεται «χρυσή» για το Στρασβούργο. Διότι σε δύο ματς η ομάδα του παραμένει αήττητη, μετρώντας μια ισοπαλία κόντρα στη Λανς (2-2) και μία νίκη στην έδρα της Λιόν.

Για να συμβεί αυτό, έπρεπε ο Αολού να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 29’, με τον Ντιαλό τρία λεπτά αργότερα να δίνει αέρα δύο τερμάτων στο Στρασβούργο. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πρόλαβαν να μειώσουν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, με τον Λακαζέτ στο 45+1’ να γράφει το 2-1 από την άσπρη βούλα.

Η Λιόν είχε ένα ημίχρονο μπροστά της για να παλέψει για την ανατροπή ή τουλάχιστον για την αποφυγή της ήττας. Δεν έκανε τίποτα από αυτά, παρά τις 13 τελικές προσπάθειες που είχαν στο δεύτερο μέρος (σε αντίθεση με τις 3 των φιλοξενούμενων) και υπέστη κάζο από τα… λίγα.