Σκόραραν Μυτίδης και Γκόγκιτς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 18/1/2021 - 12:06

Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, τα πρωταθλήματα είναι ακριβώς στη μέση. Υπάρχουν και άλλα, ωστόσο, που τώρα κάνουν την αρχή δειλά-δειλά για τη νέα περίοδο.

Στην Ελλάδα, για παράδειγμα, η Super League 2 άρχισε αυτό το Σαββατοκύριακο. Μετά από μια τεράστια αποχή, η Πολιτεία άναψε εντέλει το πράσινο φως για τη δεύτερη τη τάξει εθνική κατηγορία της χώρας.

Μάλιστα, το πρώτο γκολ του εν λόγω πρωταθλήματος το πέτυχε ένας συμπατριώτης μας. Ο Νέστορας Μυτίδης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον Λεβαδειακό στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της ΑΕ Καραϊσκάκης στην Άρτα. Ο 30χρονος φορ, με σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 7ο λεπτό, έβαλε μπροστά την ομάδα της Βοιωτίας.

Ο Μυτίδης δεν είναι ο μόνος Κύπριος που βρήκε δίχτυα αυτή την εβδομάδα. Το έκανε και ο Αλέξανδρος Γκόγκιτς με τη Χιμπέρνιαν, στη νίκη με 2-0 επί της Κιλμάρνοκ εντός έδρας. Με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 80ό λεπτό, πέτυχε το δεύτερο γκολ των «Χιμπς», που σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση, έχοντας από πάνω τους μόνο τις Ρέιντζερς και Σέλτικ. Παρεμπιπτόντως, αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Χιμπέρνιαν.

Στα αξιοσημείωτα, η εμφάνιση του Νικόλα Ιωάννου με τη φανέλα του Άρη κόντρα στον Παναθηναϊκό, παρά την ήττα των «κιτρινόμαυρων» της Θεσσαλονίκης. Για όσο έπαιξε, ο Κύπριος μπακ ήταν θετικός, όμως το κακό είναι ότι αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Πάμε, ωστόσο, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Τότεναμ Β'): Ο Αγγλοκύπριος μέσος επέστρεψε στην Τότεναμ κι επί της ουσίας αναζητά τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στην Γκρίμσμπι εκτός έδρας (0-0). Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματας κόντρα στη Γκρίμσμπι.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μόρκαμπ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 60ό λεπτό κι αντικαταστάθηκε τρία λεπτά αργότερα.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Μπήκε αλλαγή στο 57ο λεπτό στο ματς κόντρα στη Μόρκαμπ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάοουν): Η Κρόουλι Τάουν δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο, μιας και το ματς με τη Μπράντφορντ αναβλήθηκε.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Το επόμενο ματς της Ντάγκεναμ είναι προγραμματισμένο για αύριο (19/1) κόντρα στη Στόκπορτ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Το παιχνίδι της Μπάρνετ στην έδρα της Μπόραμ, που ήταν να γίνει αύριο, αναβλήθηκε.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Ήταν βασικός σε όλο το ματς κόντρα στη Βιτσέντζα εκτός έδρας, με τη Φροζινόνε να μένει στο 0-0.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας συντριβή με 5-0 στην έδρα της Έμπολι.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φότζια.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Το επόμενο ματς της Γκιμαράες είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Πέμπτη (21/1).

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Πέρασε ως αλλαγή στο 76ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ντε Γκράαφσαπ.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σερκλ Μπριζ.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Ο Κύπριος μπακ αγωνίστηκε βασικός κόντρα στον Παναθηναϊκό, στην εντός έδρας ήττα με 1-0. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 34' κι αποχώρησε από το ματς στο 81ο λεπτό με πρόβλημα τραυματισμού.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός): Ο νεαρός Κύπριος μέσος προπονείται με την πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού, έχοντας επιστρέψει από τον σύντομο δανεισμό του στη Λάρισα.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ντεμπούτο με γκολ για τον Κύπριο επιθετικό, που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στη νίκη με 2-0 επί της ΑΕ Καραϊσκάκης για την πρεμιέρα της Super League 2.

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): Το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής στην Ελλάδα είναι ακόμη στον «πάγο», επομένως ο νεαρός κίπερ είναι επί της ουσίας ανενεργός.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Σκόραρε το δεύτερο γκολ στη νίκη με 2-0 επί της Κιλμάρνοκ.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Πέρασε αλλαγή στο 80ό λεπτό στη νίκη με 2-1 επί της Νιούκαστλ Τζετς εκτός έδρας. Σκόρερ του δεύτερου γκολ της Μακάρθουρ ήταν ο Ματ Ντάρμπισιρ.