«Σκόνταψαν» οι Ρωμαίοι...

Κυριακή, 6/10/2019 - 18:40

Η Ρόμα έμεινε στο 1-1 με την Κάλιαρι στο «Ολίμπικο», την ώρα που η Λάτσιο έφυγε με το 2-2 από την έδρα της Μπολόνια και οι δύο ομάδες της Ρώμης να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής, αφού οι μεν έχουν 12 και οι δε 11.

Η ομάδα του Φονσέκα, η οποία βρίσκεται στην 5η θέση, ακριβώς από πάνω από τους «λατσιάλι», πανηγύρισαν γκολ του Κάλινιτς στο 90’, αλλά στο φινάλε… χάρηκαν οι φιλοξενούμενοι ελέω VAR, αφού υποδείχθηκε φάουλ του Κροάτη φορ πάνω στον Πιζακάνε, προτού πλασάρει τον Όλσεν. Νωρίτερα, ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι (26’) μετά το χέρι του Μαντσίνι και «πάγωσε» το «Ολίμπικο», αλλά η κατάσταση ήρθε στα ίσα με το αυτογκόλ του Κεπιτέλι. Ο Ιταλός στόπερ θέλησε να διώξει προ του Τζέκο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η λύτρωση φάνηκε να έρχεται λίγο πριν το φινάλε, αλλά το τέρμα του 31χρονου επιθετικού (έπειτα από πάσα του Τζέκο), που είχε περάσει στο 74’ δεν μέτρησε μετά τον έλεγχο του VAR.

Παρόμοιο ήταν το… σενάριο και στην ισοπαλία της Λάτσιο, παρότι η εξέλιξη ολόκληρου του αγώνα δεν ήταν ίδια. Με το ματς να είναι στο 2-2 και τις δύο ομάδες να παίζουν με 10 στο «Renato Dall'Ara», ο Κορέα έχασε πέναλτι στο 88’ και έγινε μοιραίος για τους φιλοξενούμενους. Ο Κρέισι είχε ανοίξει το σκορ στο 21’ με κεφαλιά και δύο λεπτά μετά ο Ιμόμπιλε αιφνιδίασε τον Σκορούπσκι με δυνατό/χαμηλό σουτ. Στο 31’ ο Παλάσιο έκανε το 2-1 από κοντά έπειτα από το δοκάρι του Σβάνμπεργκ και ο Ιμόμπιλε, έχοντας και την τύχη με το μέρος του ισοφάρισε στο 39ο λεπτό. Στο σκορ δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, αλλά η υπόθεση είχε αρκετό… ψωμί. Ο Λούκας Λέιβα δέχθηκε κίτρινη στο 51’ και το 59’ και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, ενώ ο Μέντελ στο 70’ δέχθηκε κόκκινη και αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες.