«Σέρβιρε» τρίποντο για τον ΠΑΟΚ ο Μουργκ, αποβλήθηκε ο Βάτερμαν

Κυριακή, 17/1/2021 - 19:23

«Ξεκλείδωσε» ΟΦΗ και… νίκη στο Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ με Μουργκ.

Ο Αυστριακός επιθετικός μέσος του «Δικεφάλου» με εξαιρετικές ασίστ στα δύο πρώτα κρίσιμα γκολ σε Τζόλη και Βαρέλα, οδήγησε τους Θεσσαλονικείς σε άνετη –όπως αποδείχθηκε επικράτηση επί των Κρητικών στο Ηράκλειο με 3-0, που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 26’ λόγω αποβολής του γκολκίπερ, Βάτερμαν. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία τα βρήκε… μπαστούνια στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Κρμέντσικ δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στις πολλές ευκαιρίες που ήταν πρωταγωνιστής, αλλά με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η νίκη «κλείδωσε».

Τζόλης (48’) και Βαρέλα (53’) με γκολ από ασίστ του Μουργκ διαμόρφωσαν πολύ γρήγορα το 2-0, ενώ και ο Τσέχος φορ βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν στο 67’ πήρε την ασίστ του Τζόλη, εκμεταλλευόμενος και την κακή αντίδραση (από τις πολλές) του Σελίμοβιτς.

Με αυτό το τρίποντο, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 35, ενώ ο ΟΦΗ παραμένει στους 19 και εκτός play-off.