Σε... ρηχά νερά και από ένα βαθμό για Απόλλωνα και Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Μηδέν εις το πηλίκο στο Τσίρειο!

Απόλλωνας και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο Τσίρειο, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι όπου κέρδισε η τακτική, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις και πήραν από ένα βαθμό, χωρίς να τους προβληματίζει το αποτέλεσμα αυτό.

Στο πρώτο μέρος οι «γαλάζιοι» είχαν περισσότερες ευκαιρίες, στο δεύτερο οι «πράσινοι», καμία ομάδα όμως δεν ήταν εύστοχη και έτσι το 0-0 ήταν το φυσιολογικό αποτέλεσμα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλωνας παραμένει πρώτος και φτάνει τους 48 βαθμούς, ενώ την επόμενη (20η) αγωνιστική υποδέχεται την Κυριακή (17/1, 18:30) τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο.

Αντίθετα η Ομόνοια έμεινε στην 3η θέση, φτάνοντας πλέον τους 37 πόντους και το ερχόμενο Σάββατο (16/1, 16:00) υποδέχεται τον Εθνικό στο ΓΣΠ.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 23' η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Πέδρο από δεξιά να σεντράρει στην περιοχή, εκεί όπου ο Πίττας έπιασε με τη μια το σουτ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα η Ομόνοια απάντησε, με τον Λοΐζου με ατομική προσπάθεια να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

0

Ο Πίττας απείλησε ξανά στο 40ο λεπτό, πιάνοντας ένα φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή, ωστόσο δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνο.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 41', ο Ματέι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 54' η πρώτη καλή φάση του δευτέρου μέρους, με τον Τζιωνή έξω από την περιοχή να πιάνει το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει στον Γιούστε και να περνάει σε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά μετά η απάντηση του Απόλλωνα, με τον Πέδρο νια πιάνει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Στο 79ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Κούσουλο από καλή θέση, έξω από την περιοχή, δοκίμασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

3

Ο ίδιος ξανά, τρία λεπτά μετά, δοκίμασε το σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μποτεάκ έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Ντούρις, το τέλειωμα του οποίου δεν ήταν το ιδανικό, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Σάλαϊ και μάζεψε ο Δημητρίου.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Φιλιώτης, Κατελάρης, Χάμπος, Γιαννιώτας (59′ Βασιλείου), Πίττας, Ματέι (83′ Νταμπό), Ντιγκινί.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Κούσουλους, Τζιωνής (86′ Μποτεάκ), Τιάγκο, Λοΐζου (86′ Ντούρις), Ασάντε.