Σε φόρμα ο Πιέρος, «βράχος» ο Λαΐφης

Δευτέρα, 30/11/2020 - 11:37

Μπαίνουμε σιγά σιγά προς τον Δεκέμβριο, κάτι που σημαίνει ότι αρκετά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα βρίσκονται ακριβώς στη... μέση. Ή τουλάχιστον, κοντά στη μέση. Το στενάχωρο στην όλη υπόθεση είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει κόσμο στα γήπεδα. Κορωνοϊός, γαρ.

Πάντως, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, είδαμε αρκετούς συμπατριώτες μας να αγωνίζονται. Για παράδειγμα, ο Πιέρος Σωτηρίου, που ανέρρωσε πρόσφατα από τραυματισμό, επέστρεψε δυναμικά στη δράση, πετυχαίνοντας μάλιστα τρία γκολ στα τελευταία τρία παιχνίδια. Η αλήθεια είναι ότι η απουσία του από τα παιχνίδια της Εθνικής μας ομάδας ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή.

Από εκεί και πέρα, αξίζει να αναφέρουμε και την εξαιρετική παρουσία του Κώστα Λαΐφη στο βελγικό ντέρμπι ανάμεσα σε Άντερλεχτ και Σταντάρ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Πάμε να δουμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σουόνσι.
Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Η Μπέρτον αγωνίζεται αύριο (1/12) κόντρα στη Σάντερλαντ για το πρωτάθλημα της Λιγκ 1.
Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μπόλτον.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Επέστρεψε από τον δανεισμό στην Μπρόμλεϊ και αγωνίστηκε βασικός στην ήττα με 3-0 από την Μπόλτον. Αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό.
Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε ως αλλαγή στο 63ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Πορτ Βέιλ για το πρωτάθλημα της Λιγκ 2.
Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή και πέρασε αλλαγή στο 67ο λεπτό κόντρα στην Πορτ Βέιλ.
Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γουίμπλεντον για το Κύπελλο Αγγλίας, Αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.
Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μάνσφιλντ για το Κύπελλο Αγγλίας.
Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μίλτον Κέινς Ντονς για το Κύπελλο Αγγλίας. Αντικαταστάθηκε στο 80ό λεπτό.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Ο Κύπριος μέσος αγωνίστηκε βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Μπρέσια, με τη Φροζινόνε να επικρατεί με 2-1.
Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Στις 23 Νοεμβρίου ο Κύπριος αμυντικός βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό, επομένως δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Κοσέντζα, εκεί όπου η Σαλερνιτάνα κέρδισε με 1-0.
Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στην Αβελίνο, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επό της Τοντέλα. Αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Εξέλσιορ, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο στο 89ο λεπτό.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Αγωνίστηκε βασικός στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Άντερλεχτ, με τη Σταντάρ να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο «Κονστάντ Βάντεν Στοκ» (0-0).

Ιωάννης Κωστή (Λάρισα): Ήταν στην αποστολή στο παιχνίδι κόντρα στον Ατρόμητο στο «Αλκαζάρ» (0-0 τελικό αποτέλεσμα), ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.
Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Η σέντρα της Super League 2 δεν έχει γίνει ακόμη, επομένως ο Κύπριος επιθετικός δεν έχει παιχνίδια στα πόδια του.
Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): Λόγω του lockdown έχουν «παγώσει» οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Αιολικού.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ο Κύπριος διεθνής μέσος πήρε ανάσες, καθώς έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νταντί για το σκωτσέζικο Λιγκ Καπ.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στη Σλάτε Μόραβτσε εκτός έδρας, με τη Ζέμπλιν να μένει στο 0-0.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά, Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Η Τσάρσκο Σέλο αγωνίζεται σήμερα (30/11) εκτός έδρας κόντρα στην Έταρ. Την προηγούμενη Δευτέρα (23/11), οι δύο Κύπριοι δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Άρντα Καρτζάλι.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος παραχωρήθηκε δανεικός στην Μακάρθουρ, η οποία θα παίξει φέτος για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία της Αυστραλίας του. Συμπαίκτης του, μάλιστα, θα είναι ο πρώην επιθετικός της Ομόνοιας, Ματ Ντάρμπισιρ. Το νέο πρωτάθλημα αρχίζει στις 27 Δεκεμβρίου.

Καζακστάν

Πιέρος Σωτηρίου (Αστάνα): Ο Κύπριος επιθετικός αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κίζιλ-Ζαρ. Στα δύο προηγούμενα παιχνίδια, ο 27χρονος φορ είχε βρει τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, σκοράροντας δύο τέρματα κόντρα στην Καϊσάρ (νίκη με 3-1) κι ένα κόντρα στη Ζιέτισου (νίκη με 2-1).

Πηγή φωτό: kazfootball.kz