«Κατέρρευσε» στο β' ημίχρονο η Εθνική και δέχθηκε βαριά ήττα από τη Ρωσία (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 11/11/2021 - 20:49

Ξανά λάθη, ξανά ήττα!

Η Εθνική Κύπρου δέχθηκε βαριά ήττα με 6-0 από την αντίστοιχη της Ρωσίας στο «Gazprom Arena» της Αγίας Πετρούπολης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν μπόρεσε να κάνει το παραμικρό στην αναμέτρηση και ενώ το σκορ μπορούσε να φτάσει σε πολύ ψηλότερα επίπεδα.

«Πλήρωσε» ξανά τα πολλά λάθη και τις αδράνειες στην άμυνα, με τους αντιπάλους να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνουν πολύ εύκολα τη νίκη.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Έροκιν (4', 87'), Σμόλοφ (55'), Μοστοβόι (56'), Σουτόμριν (62') και Ζαμπολότνι (82').

Επόμενη υποχρέωση για την Εθνική Κύπρου την ερχόμενη Κυριακή (14/11, 16:00) εκτός έδρας με τη Σλοβενία, στην τελευταία αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

0

Στην πρώτη τελική του ματς, στο 4ο λεπτό, η Ρωσία άνοιξε το σκορ. Μετά από αδράνεια της άμυνας, ο Σμόλοφ με διπλή προσπάθεια έδωσε έτοιμο γκολ στον Έροκιν κι αυτός σε κενή έστια σκόραρε εύκολα για το 1-0.

0

Στο 18' ο Έροκιν δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Σμόλοφ έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Στο 29ο λεπτό, Πιέρος και Παπουλής συνδυάστηκαν ωραία, με τον δεύτερο να πατά περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή από κοντρά και χάθηκε η ευκαιρία.

Εννιά λεπτά αργότερα, ο Τερέχοφ έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Έροκιν, με τον Ιωάννου να βάζει την κόντρα πριν κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 41' ο Μίραντσουκ έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τον Δημητρίου να αποκρούει δύσκολα.

Τρία λεπτά μετά, ο Μοστοβόι βγήκε μόνος απέναντι στον Δημητρίου, με τον τερματοφύλακα της Εθνικής μας να του λέει «όχι».

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+1', ο Τζιωνής έκανε τη σέντρα, ο Σωτηρίου έπιασε την κεφαλιά και ο Σαφόνοφ απέκρουσε δύσκολα.

Με την πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, στο 46', η Ρωσία σκόραρε ξανά, ωστόσο αυτή τη φορά δεν μέτρησε αφού ο Σμόλοφ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 51ο λεπτό, ο Κάστανος δοκίμασε ένα καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά, η Ρωσία πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Μίραντσουκ έκλεψε από τον Λαΐφη, βγήκε τετ α τετ με τον Δημητρίου και έδωσε έτοιμο γκολ για τον Σμόλοφ που σκόραρε για το 2-0.

0

Με το που έγινε η σέντρα, οι Ρώσοι σκόραραν ξανά, σε διάστημα ενός λεπτού. Μετά από νέο λάθος και κλέψιμο, ο Μοστοβόι πάτησε περιοχή, πέρασε εύκολα την κυπριακή άμυνα και πλάσαρε ιδανικά για το 3-0.

Στο 61' ο Έροκιν δοκίμασε το σουτ, με τον Δημητρίου να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια.

Ένα λεπτό μετά, η Ρωσία πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Έροκιν έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Σωτηρίου έσωσε με το πόδι, η μπάλα πήρε ύψος και χτύπησε στο δοκάρι και στο κατέβασμα ο Σουτόρμιν με κεφαλιά σκόραρε εύκολα.

Στο 73ο λεπτό, ο Μάμας δοκίαμσε το σουτ εντός περιοχής με τη μπάλα να περνάει έξω.

Τρία λεπτά μετά, ο Ζαμπολότνι έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή με τον Δημητρίου να αποκρούει δύσκολα.

Στο 82ο λεπτό, η Ρωσία έφτασε και σε πέμπτο γκολ. Ο Ζαμπολότνι μπήκε περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 5-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Ρώσοι πέτυχαν και έκτο γκολ με πλασέ του Έροκιν στην περιοχή.

0

Ρωσία (Βαλερί Κάρπιν): Σαφόνοφ, Σουτόρμιν, Ντιβέεφ, Οσιπένκο, Τερέκοφ, Ερόκιν, Γκολόβιν (57′ Ζόμπνιν), Φομίν (68′ Γκλεμπόφ), Μίραντσουκ, Μοστοβόι (70′ Ιόνοφ), Σμολόφ (57′ Ζαμπολότνι).

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου):  Δ. Δημητρίου, Ψάλτης (46′ Μ. Δημητρίου), Καρώ, Κ. Σωτηρίου, Λαΐφης, Ιωάννου, Τζιωνής (68′ Μάμας), Αρτυματάς, Κάστανος (83′ Αντωνιάδης), Παπουλής (83′ Σπόλιαριτς), Π. Σωτηρίου (74′ Κακουλλής).