Ρολάντ Γκαρός: Ασταμάτητος ο Τζόκοβιτς πέρασε διά περιπάτου στα ημιτελικά

Πέμπτη, 6/6/2019 - 18:08

O Novak Djokovic δείχνει ασταμάτητος και αφού "εξουδετέρωσε" τον Alexander Zverev με 3-0 σετ, πλησίασε στις 2 νίκες το "Nole Slam 2"!

Ο Σέρβος επιβλήθηκε του Alexander Zverev με 7-5, 6-2, 6-2 και συνεχίζει ακάθεκτος την προσπάθειά του προς τον 2ο τίτλο του στο Roland Garros, αλλά και το 2ο "Nole Slam", να κατακτήσει δηλαδή για 2η φορά στην καριέρα του όλα τα Grand Slam στη σειρά!

Αυτή ήταν η 26η διαδοχική νίκη του Djokovic σε Grand Slam διοργάνωση και με 2 ακόμη θα κάνει το απόλυτο των 28 σερί νικών και 4/4, κρατώντας συγχρόνως στα χέρια του τον τίτλο του πρωταθλητή σε όλα τα major.

Ο Djokovic τελείωσε τον αγώνα με 23 winners και 18 αβίαστα λάθη. 32 winners είχε ο Sascha, 9 περισσότερους από τον Σέρβο, αλλά είχε και τα διπλάσια λάθη, φτάνοντας τα 36.

Μόνο στο 1ο σετ κατάφερε να είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Nole o νεαρός Γερμανός, ο οποίος μάλιστα έκανε το πρώτο break της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 5-4 στο 1ο σετ.

Κάπου εκεί ο Djokovic πάτησε το γκάζι και έκανε διαδοχικά break, για να "γυρίσει" το 1ο σετ και να το κατακτήσει με 7-5. Αυτό άλλαξε τα πάντα, με τον Zverev να μη δείχνει σε θέση να πάρει κάτι παραπάνω απ' αυτό το ματς, έχοντας ηττηθεί κατά κράτος στο πνευματικό κομμάτι.

Άνοιξε το 2ο σετ με 3-0 ο Djokovic, ο οποίος δεν απειλήθηκε σε κανένα άλλο σημείο του προημιτελικού, κάνοντας break και στο 6o game του 3ου σετ, για το 4-2. Ακόμα ένα break για το 6-2 έδωσε στον Nole και τυπικά το εισιτήριο της πρόκρισης, έπειτα από 2 ώρες και 9 λεπτά αγώνα.

O Djokovic πήρε αυτό που ήθελε, τη γρήγορη νίκη, και θα επιστρέψει σε λιγότερες από 24 ώρες στο Philippe Chatrier, για να αντιμετωπίσει τον Dominic Thiem, που επίσης κέρδισε με 3-0 σετ στα προημιτελικά.

Για 9η φορά θα είναι στα ημιτελικά του Roland Garros o Nole, ο οποίος θα επιστρέψει εκεί από το 2016, όταν είχε κάνει και το πρώτο "Nole Slam", κερδίζοντας για πρώτη φορά το Roland Garros και συγχρόνως όλα τα Grand Slam τουρνουά στη σειρά!