Roland Garros: «Σκόρπισε» τον Αλκαράθ και έφυγε για τελικό ο Τζόκοβιτς (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 9/6/2023 - 19:27
ΝΟΒΑΚ ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ (ΑΡ)

Αειθαλής Νόβακ Τζόκοβιτς!

Στον τελικό του Roland Garros για έβδομη φορά στην ιστορία του βρίσκεται ο Σέρβος πρωταθλητής!

Ο 36χρονος τενίστας, εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Κάρλος Αλκαράθ στις αρχές του τρίτου σετ -και με το σκορ στο 1-1 σετ, 1-1 γκέιμς- φτάνοντας έτσι σε μια άνετη νίκη με 3-1 σετ σε 3 ώρες και 15 λεπτά.

Κάπως έτσι, ο Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης θα διεκδικήσει τον 23ο τίτλο του στις 34 εμφανίσεις του σε τελικό Grand Slam στον μεγάλο τελικό της Κυριακής, κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Ρούνε-Ζβέρεφ.

Tα σετ: 3-6, 7-5, 1-6, 1-6

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, με τον Σέρβο να επιβάλλει από νωρίς τον δικό του ρυθμό στηριζόμενος στα βαριά και βαθιά χτυπήματά του. Διατηρώντας το σερβίς του, ο Νόλε έφτασε στο break για το 3-1, παίρνοντας λίγο αργότερα προβάδισμα τριών γκέιμ για το 4-1. Όσο περνούσε η ώρα, ο Κάρλος Αλκαράθ ανέβαζε στροφές, μπαίνοντας στη «λογική» και τις απαιτήσεις του αγώνα. Ενδεικτικό είναι πως τα τρία τελευταία γκέιμ του πρώτου σετ πήγαν στο 40-40, με τον Τζόκοβιτς πάντως να διατηρεί την ψυχραιμία του, κάνοντας το 1-0 σετ με 6-3.

Εντυπωσιακό παιχνίδι, μια πραγματική διαφήμιση του αθλήματος έγινε κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ. Αμφότεροι οι δύο τενίστες έπαιξαν τένις υψηλότατου επιπέδου, χαρίζοντας άφθονες στιγμές μαγείας με τα χτυπήματα και τις άμυνές τους.

Βγάζοντας τρομερή ενέργεια και τρεξίματα στο παιχνίδι του, και εκμεταλλευόμενος τα πολλά και συχνά ανεβάσματά του στο φιλέ, κατάφερε να κάνει το break στο όγδοο γκέιμ για το 5-3. Η απάντηση του Νόλε ήρθε στα «καπάκια» για το 5-5, με τον Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης στη συνέχεια να παίρνει τα δύο επόμενα γκέιμ, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 7-5 για το 1-1.

Στις αρχές του τρίτου σετ άλλαξαν τελείως οι ισορροπίες του αγώνα, με το παιχνίδι να γέρνει εξ ολοκλήρου στην πλευρά του Σέρβου τενίστα. Και αυτό διότι κατά τη διάρκεια του τρίτου γκέιμ (1-1), ο Κάρλος Αλκαράθ πάτησε άτσαλα στο τερέν, δείχνοντας να πονάει αρκετά καθώς υπέστη κράμπες στο δεξί του πόδι.

Ο Ισπανός μπορεί να συνέχισε να παίζει, ωστόσο ήταν εμφανές πως δεν μπορούσε να κινηθεί και να αγωνιστεί καλά. Κάπως έτσι, ο Τζόκοβις έκλεισε εύκολα το τρίτο σετ με 6-1 για το 2-1.

Η κατάσταση αυτή δεν άλλαξε στο τέταρτο σετ, με τον «Νόλε» να κατακτά δια περιπάτου τα πέντε πρώτα γκέιμ, φτάνοντας στη νίκη και τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Roland Garros με το τελικό 3-1.