Βαριά ήττα από τη Ραπίντ και ψάχνει... θαύμα η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 5/8/2021 - 23:25

Όλα κακά, στραβά κι ανάποδα!

Η Ανόρθωση γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Ραπίντ Βιέννης στο «Weststadion», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Δεν πήγε τίποτα καλά για την «Κυρία», η οποία «πλήρωσε» λάθη, ατυχίες και τραυματισμούς και πλέον ψάχνει... θαύμα για να προκριθεί.

Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Κάρα (35'), Φούντας (65') και Γκρουλ (83'), ενώ στο 65ο λεπτό ο Λόρια απέκρουσε πέναλτι του Κνασμούλνερ.

Δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα της Αμμοχώστου στον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης (12/8, 20:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», ενώ θυμίζουμε ότι αν αποκλειστεί θα συνεχίσει στα play-off του Conference League.

Εκεί, θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού Σλασκ (Πολωνίας) - Μπερ Σεβά (Ισραήλ) με τους Πολωνούς να παίρνουν την εντός έδρας νίκη με 2-1 το πρώτο μεταξύ τους ματς, ενώ αν πετύχει το «θαύμα» και προκριθεί στα play-off του Europa League, θα αγωνιστεί με τη Ζόρια (Ουκρανίας).

Μεγάλη ευκαιρία για την Ραπίντ στο ένατο λεπτό, ο Σικ σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα έξω.

Επικίνδυνη σέντρα στη περιοχή από τον Κράχοβατς, ο Τζουρ δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα, αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί τη Ανόρθωσης στο 16ο λεπτό.

Φοβερή ευκαιρία για την Ραπίντ στο 32ο λεπτό. Ο Φούντας με πλασέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τζουρ, ο οποίος βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 35ο λεπτό, ο Κάρα αμαρκάριστος εντός της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά για το 1-0.

0

Μεγάλη απόκρουση από τον Τζουρ, ο οποίος απόκρουσε με τα πόδια το σουτ που έκανε ο Κάρα, από το ύψος του πέναλτι, πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 45λέπτου.

Στο 54' ο Χουσμπάουερ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 61ο λεπτό, ο διαιτητής έδωσε ένα... υπερβολικό πέναλτι υπέρ της Ραπίντ, έπειτα από προβολή του Αμπαρτζουμιάν στον Κάρα.

Στην εκτέλεση ήταν ο Φούντας, όμως ο Λόρια μάντεψε σωστά και το απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.

0

Το γκολ όμως ήρθε στο 64ο λεπτό, με τον Ελλαδίτη να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ εκτός περιοχής, ο Λόρια αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 69' η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κορέια από αριστερά να γυρίζει στην περιοχή για τον Πόποβιτς, το πλασέ του οποίου βρήκε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Ένα λεπτό μετά, ο Κάρα έπιασε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής και ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα.

Στο 76ο λεπτό, ο Κάρα πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Γκρέμλς με διαγώνιο δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-0.

Ραπίντ Βιέννης (Ντιέτμαρ Κούμπαουερ): Στρέμπινγκερ, Σικ, Γκρέιμλ, Χόφμαν, Ούλμαν, Αράσε (78′ Αουέρ), Κνασμούλνερ (71′ Σούστερ), Γκράχοβατς, Γκρουλ (87′ Σολσμπάτσερ), Κάρα, Φούντας (78′ Στρουνζ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ (59′ Λόρια), Καλτσάς (46′ Ντέλετιτς), Κορρέα (59′ Aμπαρτζουμιάν), Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Ιωάννου (46′ Πόποβιτς), Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος (72′ Χριστοφή), Λάφερτι.

Τιμούρ Κετσπάγια: «Όλα τα προβλήματα που είχαμε να αντιμετωπίσουμε τόσο καιρό βγήκαν. Είμαι απογοητευμένος γιατί περίμενα πολύ περισσότερα απ’ τους παίκτες αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν μας έδωσαν την δυνατότητα να είμαστε πολύ πιο έτοιμοι σε αυτό το παιχνίδι».

Για το τι πήγε λάθος: «Τους δώσαμε χώρο να παίξουν. Όταν τους αφήνεις να πάρουν την μπάλα, να γυρίσουν, να σουτάρουν, δεν μπορείς. Όλα τα προβλήματα βγήκαν».

Για το τι πρέπει να αλλάξει η Ανόρθωση: «Πρέπει να βάλουμε γκολ για να κερδίσουμε. Δεν μπορείς να αλλάξεις και πολλά σε μια εβδομάδα. Είχαν εφτά παιχνίδια στα πόδια τους. Δεν μπορούσαμε να ακολουθήσουμε το ρυθμό».

0

Ντένις Πόποβιτς: «Μετά από τέτοια ήττα δεν μπορείς να πεις πολλά. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Στοίχησε το δεύτερο γκολ, χάσαμε τις δεύτερες μπάλες. Για να πάμε καλύτερα στο δεύτερο παιχνίδι πρέπει να ελέγξουμε περισσότερο την κατοχή της μπάλας. Πριν το δεύτερο γκολ δόθηκε και ένα αυστηρό πέναλτι στον αντίπαλο. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την βοήθεια του. Με ένα γεμάτο γήπεδο στον επαναληπτικό θα προσπαθήσουμε να περάσουμε».