Το πρώτο γκολ του Τζιωνή στις ΗΠΑ ήταν buzzer - beater (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 11/5/2022 - 09:15

Με γκολ του Μαρίνου Τζιωνή στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας του αγώνα με το Ντάλας, η Σπόρτινγκ Κάνσας πήρε δραματική πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Αμερικής (US Open Cup), στην παράταση.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Κύπριου άσου με τη φανέλα της Αμερικανικής ομάδας, στην οποία αγωνίζεται από τον περασμένο Φεβρουάριο, έχοντας πάρει μεταγραφή από την Ομόνοια.

A post shared by Sporting Kansas City (@sportingkc)

Το Ντάλας προηγήθηκε με 2-0 από το 34ο λεπτό στο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο Κάνσας. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 60', για να ισοφαρίσει ο συμπατριώτης μας με κεφαλιά στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και να στείλει έτσι το ματς στην παράταση, εν μέσω αποθέωσης και ενθουσιασμού.

Στην παράταση, η ομάδα του Τζιωνή «βρήκε» άλλα δύο γκολ, με το τελικό σκορ 4-2 να τους στέλνει στους «16».

Ο Τζιωνής ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι που διεξήχθη τα ξημερώματα, με την παρουσία να ήταν αυτή η τρίτη του στο αρχικό σχήμα και η ενδέκατη του εμφάνιση στο σύνολο, σε όλες της διοργανώσεις.