Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι

Τρίτη, 11/5/2021 - 21:55

Η Μάντσεστερ Σίτι είναι και μαθηματικά πλέον η Πρωταθλήτρια Αγγλίας για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021! Χρειάστηκε να περιμένει κάποιες μέρες, αλλά η Λέστερ τελικά της έκανε δώρο τον τίτλο. Οι «αλεπούδες» επικράτησαν 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ», απέκτησαν μεγάλη άνεση στην 4άδα και σταμάτησαν την τρομερή επίδοση των ανατροπών για τους «κόκκινους διαβόλους».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε ακόμα ένα παιχνίδι γνωρίζοντας πως σε περίπτωση ήττας η Σίτι θα στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Αγγλίας. Όπως συνέβη και απέναντι στην Άστον Βίλα την περασμένη Κυριακή, έτσι και στην επίσκεψη της Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ» η ομάδα του Σόλσκιερ χρειάστηκε να κυνηγήσει στο σκορ έχοντας αιφνιδιαστεί.

Σε μια 11άδα με τους Γουίλιαμς, Τουανσέμπε, Μπαϊγί, Τέλες, Φαν ντε Μπεεκ, Μάτιτς, Ντιαλό, Μάτα, Ελανγκά και Γκρίνγουντ με τον Νορβηγό κόουτς να πραγματοποιεί μεγάλο rotation όπως το είχε προαναγγείλει, οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό.

Ο νεαρός Λουκ Τόμας με υπέροχο αριστερό βολέ κατάφερε ν' ανοίξει το σκορ στο «Ολντ Τράφορντ» και να σημειώσει το πρώτο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ. Το πανέμορφο γκολ της Λέστερ ήρθε ν' ανταποδώσει ο Μέισον Γκρίνγουντ που έφτασε στα 17 τέρματα στην Πρέμιερ ως teenager και με τρομερή ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-1 στην αναμέτρηση.

Η Γιουνάιτεντ είχε ηττηθεί μονάχα μια φορά στα 19 πιο πρόσφατα παιχνίδια κατά τα οποία είχε βρεθεί ισόπαλη στην ανάπαυλα την φετινή σεζόν και αυτή η ήττα είχε έρθει σε ματς με την Άρσεναλ.

Τα 45 λεπτά που απέμεναν στο δεύτερο μέρος φυσικά κράτησαν σε εγρήγορση και την γαλάζια πλευρά του Μάντσεστερ. Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ πέρασε στο ματς τους Ράσφορντ και Καβάνι και προτού εκείνοι προλάβουν να κάνουν οποιαδήποτε κίνηση, στο 65' η Λέστερ πήρε εκ νέου το προβάδισμα!

Ο Σογιουντσού με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 2-1 για τις «αλεπούδες» που έκαναν σημαντικότατο βήμα για την εξασφάλιση της 4άδας και φυσικά με αυτό το σκορ θα χάριζαν και τον τίτλο στη Σίτι.

Μάλιστα, θα μπορούσαν όλα να έχουν τελειώσει στο 73' όταν ο Βάρντι από το δεύτερο δοκάρι έκανε κεφαλιά προς τον Τίλεμανς που δεν κατάφερε να κάνει επαφή με τη μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας!

Το γκολ του Σογιούντσου φάνηκε να έχει μεγάλο αντίκτυπο στην ψυχολογία των παικτών της Γιουνάιτεντ και η Λέστερ αισθανόταν πιο άνετα στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το τελευταίο 10λεπτο...

Αφού έφυγε άουτ στο 84' και το φαλτσαριστό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες που επίσης είχε επιστρατευθεί από τον Σόλσκιερ, το 2-1 επιβεβαιώθηκε ως αποτέλεσμα στο «Ολντ Τράφορντ».

Η Σίτι με αυτό το παιχνίδι στέφθηκε και μαθηματικά Πρωταθλήτρια Αγγλίας για την σεζόν 2020-2021!

Πηγή φωτό: mancity.com