Πρώτα γκολ και... νίκη για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 7/7/2022 - 20:30

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη σε φιλικό αγώνα ενάντια της Γκιόρτσε Πέτροβ με τελικό σκορ 2-0, εφόσον τα δύο τελευταία ματς είχαν μείνει στο μηδέν.

Πρώτος ποδοσφαιριστής που βρίσκει δίχτυα στην φετινή προετοιμασία των «γαλαζοκίτρινων» είναι ο  Άντον Μάγκλιτσα, ο οποίος στο 41ο λεπτό, μετά από σέντρα του Γιώργου Εφραίμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με κεφαλιά.

Το ντεμπούτο του έκανε σήμερα ο Χοσέ Άνχελ Κρέσπο, που αγωνίστηκε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, δεύτερη εμφάνιση με φανέλα πραγματοποίησε  ο Ντάλσιο, ενώ ο Ανδρέας Καρώ βρέθηκε για 3η συνεχόμενη φορά  στην βασική εντεκάδα της ομάδας της Λευκωσίας.

Η πρώτη εμφάνιση του τελευταίου μεταγραφικού αποκτήματος των «γαλαζοκιτρίνων», Ματέο Σούσιτς, δεν πήγε όπως θα ήθελε εφόσον αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο στο 73ο λεπτό, έχοντας περάσει στο ματς λίγα λεπτά πριν. Κατόπιν όμως συμφωνίας των δυο ομάδων, ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε κανονικά με 11 ποδοσφαιριστές, με τον Γουίλερ να επιστρέφει ξανά στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 86ο λεπτό ο Ντογκαλά με κεφαλιά, μετά από γύρισμα του Γαβριήλ.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή έμεινε ευχαριστημένος από τα δείγματα του τελευταίου φιλικού της ομάδας του και είδα αρκετά που μπορεί να χρησιμοποιήσει στο κοντινό μέλλον.

Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο: Μπέλετς, Καρώ, Εφραίμ, Σόουζα, Μάγκλιτσα, Σεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Γουίλερ και Σαρφό.

Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο: Χριστοδούλου, Έσελινκ, Πολυκάρπου, Σατσιάς, Νταουσβίλι, Σούσιτς, Ντιαβαρά, Γαβριήλ, Μούγιανιτς, Εντονγκαλά, Μ. Ηλία