Προσγείωσε… απότομα τον Παναθηναϊκό ο απίθανος ΠΑΣ

Σάββατο, 18/9/2021 - 22:26

Συνέχεια στις εντυπωσιακές του νίκες στην φετινή Super League -μετά το 1-0 στην πρεμιέρα επί του ΠΑΟΚ- έδωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού, στους Ζωσιμάδες, για την 2η αγωνιστική.

Το γκολ που έκρινε τον νικητή ήρθε από ωραία ενέργεια-ασίστ του Περέα και τρομερό σουτ του Γκαρντάβσκι στο 5’, ενώ υπήρξε και καταλογισμός πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων που ορθώς άλλαξε από τον διαιτητή Παπαδόπουλο, στο 59ο λεπτό.

Ο ΠΑΣ έκλεισε καλά τους χώρους, υποστηρίζοντας το πλάνο του, απέναντι σε ένα «τριφύλλι» το οποίο βελτιώθηκε αμυντικά, είχε την κατοχή, ήθελε αλλά… δεν μπόρεσε για 90 λεπτά να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη επικράτηση του «Άγιαξ της Ηπείρου» επί του Παναθηναϊκού σε πρωτάθλημα και Κύπελλο μέσα στο τρέχον έτος, καθώς και η πρώτη ήττα των φιλοξενούμενων μετά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.