Πρόκριση στο Βελιγράδι, με υπογραφή Φαράζ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 11/8/2022 - 23:53

Η ΑΕΚ πάλεψε και βγήκε ισόπαλη με τελικό σκορ 2-2, στο Βελιγράδι, σήμερα (11/08) εναντίον της Παρτιζάν, στον μεταξύ τους επαναληπτικό αγώνα, για τον Γ' προκριματικό γύρο του Europa League και εξασφάλισε για τρίτη φορά στην ιστορία της, παρουσία σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τους «κιτρινοπράσινους» να πληρώνουν το λάθος στην αμυντική τους λειτουργία στο 24ο λεπτό, με τον Ρικάρντο που είχε μείνει ελεύθερος από τα αριστερά, να βγαίνει απέναντι από τον Πίριτς μετά από πάσα του Ντιαμπατέ και να ανοίγει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λευκωσίας πίεσε και αγωνίστηκε με παραπάνω ενέργεια κατάφερε να ισοφαρίσει στο 51ο λεπτό, με τον Γκιούρσκο από τα αριστερά να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το συρτό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Δεν πρόλαβαν οι «κιτρινοπράσινοι» να χαρούν το γκολ, εφόσον υπήρξε άμεση απάντηση από την Παρτιζάν, με τον Ντιαμπατέ να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, και τον Ρικάρντο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φαράζ στο 56ο λεπτό, μετά από μια καταπληκτική ενέργεια.

Οι Λαρνακείς θα αντιμετωπίσουν την Ντνίπρο, στα play-off του Europa League, ενώ αν αποκλειστούν θα συνεχίσουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι στους ομίλους του Conference League

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Πρώτο ημίχρονο:

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Παρτιζάν, να έχει την κατοχή και την ΑΕΚ να είναι προσηλωμένη κυρίως στα αμυντικά της καθήκοντα,. Η σέρβικη ομάδα ενώ κατάφερε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τελική, εφόσον οι ποδοσφαιριστές των «κιτρινοπράσινων» σταμάταγαν κάθε μπαλιά ή σουτ που επιχειρούταν.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να κρατήσει λίγο παραπάνω μπάλα, χωρίς να επιτρέπει στους «νεκροθάφτες», να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμού στο παιχνίδι, ενώ το πρέσινγκ των «κιτρινοπράσινων» στην μεσοεπιθετική γραμμή απέφερε καρπούς, αφού δημιούργησε προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία της Παρτιζάν.

Η Παρτιζάν συνέχισε να έχει ψηλά τις γραμμές της και να πιέζει, άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Ρικάρντο που είχε μείνει ελεύθερος από τα αριστερά, να βγαίνει απέναντι από τον Πίριτς μετά από πάσα του Ντιαμπατέ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Πρώτη φορά που γίνεται απειλητική η ΑΕΚ είναι στο 27ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει συρτό σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να βρίσκει πάνω σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει σε κόρνερ. Δυσκολεύτηκαν οι ποδοσφαιριστές του Όλτρα στο κομμάτι της κυκλοφορίας και ενώ έψαχναν κενούς χώρους, για να πιέσουν δεν τους εκμεταλλευόντουσαν.

Καλή φάση για τους «κιτρινοπράσινους» στο 40ο λεπτό, με τον Άλτμαν να κάνει δυνατό σουτ κοντά στην μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ να παραμένει ίδιο και την ΑΕΚ να πληρώνει το λάθος της αμυντικής της λειτουργίας, απέναντι σε μια Παρτιζάν που δεν ήταν τόσο ανώτερη.

1

Δεύτερο ημίχρονο:

Μπήκε με αξιώσεις η ΑΕΚ στον δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε με ταχύτητα και εκμεταλλευόμενη το λάθος διώξιμο του Βούγιατιτς στο 47ο λεπτό, η μπάλα κατέληξε στον Άλτμαν ο οποίος επιχείρησε το σουτ, αλλά ανέκοψε την πορεία της μπάλας ο Φιλίποβιτς, προτού η μπάλα πάρει πορεία για τα δίκτυα.

Η ομάδα της Λευκωσίας ισοφάρισε 4 λεπτά αργότερα, με τον Γκιούρσκο από τα αριστερά να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το συρτό σουτ και να φέρνει το ματς στα ίσα. Δεν πρόλαβαν οι «κιτρινοπράσινοι» να χαρούν το γκολ, εφόσον υπήρξε άμεση απάντηση από την Παρτιζάν, με τον Ντιαμπατέ να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, και τον Ρικάρντο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Η ΑΕΚ «πλήρωσε» την Παρτιζάν με το ίδιο νόμισμα στο 56ο λεπτό, μετά από καταπληκτική ενέργεια του Φαράζ, ο οποίος αφού ντρίμπλαρε 2-3 παίκτες των σέρβων, έκανε ένα άπιαστο σουτ με το αριστερό, βάζοντας τους «κιτρινοπράσινους» σε σκορ πρόκρισης.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πρεσάρει για να μην αφήσει εύκολα χώρους στους σέρβους, που έψαχναν ένα γκολ για να φέρουν στα ίσια τον αγώνα, με τους «κιτρινοπράσινους» να αμύνονται με επιτυχία. Η ΑΕΚ δημιούργησε πάλι φάση στο 73ο λεπτό, με τον Λέδες να κάνει μακρινό σουτ και τον Πόποβιτς να μαζεύει σταθερά.

Οι «νεκροθάφτες» κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι στο 76ο λεπτό, με τον Ντιαμπατέ να κάνει ένα συρτό σουτ, στο ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ ακολούθησε μια πιο αμυντική φιλοσοφία, με σκοπό να φυλάξει τα μετόπισθεν της, με την Παρτιζάν να κάνει τεράστια ευκαιρία στο 88ο λεπτό, με τον Λούτοβατς να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Πίριτς να σώζει εξαιρετικά με τα πόδια.

Εξαιρετικός ο πορτιέρο των «κιτρινοπράσινων», που διάβαζε τις φάσεις και έκανε σωστές εξόδους, ενώ μπόρεσε να χειριστεί πολύ καλά την μπάλα στα πόδια.

Εντέλει ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ, να παίρνει την πρόκριση μετά από ένα ματς «θρίλερ», με υπογραφή του Φαράζ

Οι ενδεκάδες:

Παρτιζάν (Ίλια Στόλιτσα): Πόποβιτς, Βούγιατιτς, Μάρκοβιτς, Φιλίποβιτς, Ουρόσεβιτς, Φέισα, Αντράντε, Νάτσο (64' Γιόβιτς), Ντιαμπατέ, Μενίνγκ (79' Λούτοβατς ), Ρικάρντο (84' Μπαζντάρ)

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (66' Κάσας), Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ (89' Γκονζάλεζ), Γκιούρτσκο (66' Γκάμα), Άλτμαν (79' Μάμας), Λόπες (79' Ολατούντζι).