Πρόκριση στο 88' για Ολυμπιακό

Πέμπτη, 25/2/2021 - 23:51

Με γκολ του Χασάν στο 88', ο Ολυμπιακός πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και μαζί μεγάλη πρόκριση στου «16» του Europa League, μετά την ήττα με 2-1 από την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία, το βράδι της Πέμπτης (25/02). Με δύο γκολ του Ζάχαβι είχαν προηγηθεί οι Ολλανδοί. Δείτε τους πιθανούς αντίπαλους.

Πήρε το θρίλερ και την πρόκριση στους «16» ο ΜΑΓΚΑΣ Ολυμπιακός. Με τον Χασάν να σκοράρει για ακόμη μια φορά σε κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς στο φινάλε, οι ερυθρόλευκοι του Πέδρο Μαρτίνς γνώρισαν «γλυκιά» ήττα με 2-1 από την Αϊντχόφεν και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Eupopa League.

Είχε ρίξει στα... σχοινιά τους Πειραιώτες η Αϊντχόφεν στο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη τα τραγικά-παιδικά λάθη τους, αλλά δεν τον «σκότωσε» και το πλήρωσε στο φινάλε. Κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έγινε έρμαιο στις ορέξεις των Ολλανδών αλλά στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν δύο δοκάρια και βρήκαν το «χρυσό» γκολ με την «χρυσή» αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς, Αχμέντ Χασάν.

Τουλάχιστον, ο Ολυμπιακός κατάφερε να γλιτώσει ένα μίνι κάζο αφού λίγο έλειψε να του ανατραπεί το υπέρ του 4-2 του πρώτου αγώνα, αλλά τέλος καλό όλα καλά... Αύριο στις 2 το μεσημέρι οι ερυθρόλευκοι μάγκες του Πέδρο Μαρτίνς θα μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση του Europa League, με μεγαθήρια να μπαίνουν μαζί τους στην κληρωτίδα.

Το ματς

Με σκοπό να επιβάλει τον ρυθμό του και να φρενάρει την Αϊντχόφεν μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι και το κατάφερε στο πρώτο τέταρτο. Οι Πειραιώτες έπαιζαν αρκετά από τα δεξιά, φορτώνοντας με παίκτες την πλευρά αυτή και προσπαθούσαν να βρουν τα κενά στην διάταξη των αντιπάλων τους. Ο Ζάχαβι απείλησε στο 10' όταν ο Μάλεν, που είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ, του γύρισε την μπάλα, με τον Ελ Αραμπί να απαντά ένα πεντάλεπτο αργότερα, αλλά και οι δύο τελικές δεν βρήκαν στόχο. Ωστόσο, κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έδειχνε να βραχυκυκλώνει, να γίνεται έρμαιο στις ορέξεις της Αϊντχόφεν και να μην μπορεί να την σταματήσει.

Στο 23' ο Ζάχαβι όντας αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού «τρύπησε» τον Σα που φέρει ευθύνη, αλλά και η αμυντική συμπεριφορά των συμπαικτών του ήταν τραγική (1-0). Ένα γκολ που έδωσε τρελή ψυχολογία στους Ολλανδούς, τους έκανε αφεντικά στον αγωνιστικό χώρο και οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν με τίποτα να ανταπεξέλθουν πέραν ενός σουτ του Μπρούμα στο 32'. Το δεύτερο γκολ... μύριζε για την Αϊντχόφεν, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα καθόλου και να παγώσει τον ρυθμό και είδε τον παικταρά Ζάχαβι στο 44' με τρομερή εκτέλεση φάουλ να στέλνει την μπάλα στις «αράχνες» για το 2-0 των γηπεδούχων.

Το νερό είχε μπει στ' αυλάκι για τους Ολλανδούς, με τον Ολυμπιακό να βρισκόταν στα... σχοινιά. Ο Μαρτίνς έριξε Φορτούνη, Μασούρα στο ματς, γύρισε τη διάταξη σε 4-2-3-1 και οι παίκτες του μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο μέρος! Άγγιξαν δε το γκολ με τον Καμαρά στο 50ο λεπτό αλλά ο Αφρικανός φορ είδε το βολέ του μέσα από την περιοχή να σταματάει στο δεξί δοκάρι! Οι Πειραιώτες έβγαζαν ψυχολογία στο χορτάρι, πατούσαν καλύτερα και κρατούσαν μπάλα, ενώ είχαν ανεβάσει τις γραμμές τους πολύ ψηλά στο γήπεδο κάτι που εγκυμονούσε κινδύνους λόγω της ταχύτατης μεσοεπιθετικής γραμμής των Ολλανδών. Ωστόσο και η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ έδειχνε πως μόνο έτσι θα χτυπούσε τον Ολυμπιακό στην επανάληψη, θέλοντας να κάνει διαχείριση και του σκορ που θα της έδινε την πρόκριση.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Μαρτίνς προς απορία όλων δεν έπαιρνε ρίσκα... Ο Φορτούνης είδε στο 78' την φοβερή εκτέλεση φάουλ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και άπαντες ερυθρόλευκοι έμειναν με το «αχ» στο «Philips Stadion». O Μαρτίνς έριξε στα... καπάκια στο ματς τους Ανδρούτσο, Χασάν και ο δεύτερος έμελε να λυτρώσει για ακόμη μια φορά στο φινάλε τους Πειραιώτες σε ευρωπαϊκό ματς. Ήταν το 88ο λεπτό όταν ο Εμβογκό έβγαλε την κεφαλιά του Ελ Αραμπί, αλλά ο Αιγύπτιος φορ ήταν εκεί να πάρει το ριμπάουντ και να πετύχει το «χρυσό» γκολ για την πρόκριση των «ερυθρόλευκων».

Αϊντχόφεν (Ρότζερ Σμιντ): Εμβογκό, Τέζε, Μποσκάλι, Βίερφεχερ, Ντάμφρις, Ροζάριο, Γκέτζε, Τόμας, Μαξ, Ζαχάβι, Μάλεν

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα - Λαλά, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσουκ - Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης - Μπρούμα, Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά.

Οι πιθανοί αντίπαλοι

Δεν υπάρχουν ισχυροί και ανίσχυροι, με τα δύο ματς για τον επόμενο γύρο να διεξάγονται στις 11 και στις 18 Μαρτίου.