Πρόκριση με... 14 γκολ για την ΑΕΛ

Τετάρτη, 13/2/2019 - 18:53

Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό της σχήμα η ΑΕΛ κατάφερε να επικρατήσει με 6-0 του ΘΟΪ στο Μακάρειο και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με συνολικό σκορ... 14-0. Επόμενος αντίπαλος στα προημιτελικά ο Ερμής Αραδίππου.

Στο αρχικό σχήμα της Λεμεσιανής ομάδας βρέθηκε για πρώτη φορά ο Σχράντζ ενώ και πάρα πολλοί νεαροί οι οποίοι πήραν την ευκαιρία τους από τον Βόσνιο προπονητή της ομάδας.

Το σκορ για την ΑΕΛ άνοιξε ο Νέστωρας Μυτίδης στο 36ο λεπτό ενώ ο Αγκάνοβιτς διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 42ο λεπτό.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αντρέας Αβραάμ ο οποίος μέσα σε πέντε λεπτά βρήκε δίκτυα δύο φορές. Συγκεκριμένα, στο 61ο λεπτό έκανε το 3-0 και στο 66ο λεπτό ανέβασε τον δείχτη του σκορ στο 4-0.

Ο νεαρός Γερολέμου αργότερα στο 77ο λεπτό κατάφερε να κάνει το 5-0 με τον Μιχαηλίδη τρία λεπτά πριν το 90' να διαμορφώνει το τελικό 6-0.

Αναμφίβολα, το παιχνίδι κόντρα στο ΘΟΪ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και αυτό φάνηκε και από τις επιλογές του Κέρκεζ καθώς άπαντες έχουν στραμμένη την προσοχή τους στο πολύ σημαντικό παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.

Ενδεκάδες:

ΘΟΪ: Τιμοθέου, Πεχλιβανόπουλος, Κίττος, Ξενοφώντος, Παπαθεοχάρους, Ιωάννου, Αλωνεύτης, Χατζηιβάνοφ, Βοσνακίδης, Χοφσεπιάν, Χαραλάμπους

ΑΕΛ: Κεραυνός, Σίλβα, Μυτίδης, Λαφράνς, Ιρένε, Γερολέμου, Μιχαηλίδης, Ανδρέου, Μιχαήλ, Σρανζ, Αγκάνοβιτς