Πρόκριση made in Salzburg για τη Λίβερπουλ, στους «16» και η Νάπολι

Τρίτη, 10/12/2019 - 21:45

Δεν είναι τυχαία πρωταθλήτρια Ευρώπης και το απέδειξε για άλλη μια φορά η Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» κέρδισαν τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία με 2-0 και πήραν το εισιτήριο για τους «16» του Champions League. Made in Salzburg το πρώτο γκολ, με τον Μανέ να δίνει την ασίστ στον Κεϊτά, παίκτες που αγωνίστηκαν στο παρελθόν στην αυστριακή ομάδα. Σκόρερ του δεύτερου τέρματος ο Σαλάχ.

Δεν ήρθε εύκολα η πρόκριση για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να ψάχνουν το γρήγορο γκολ που όμως δεν ήρθε ποτέ. Ευκαιρίες βρήκαν αλλά ο Άλισον κράτησε το μηδέν στην άμυνα, ενώ καλές φάσεις για γκολ έχασαν επίσης οι φιλοξενούμενοι. Στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι η κάτοχος του τροπαίου και το έκανε με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά.

Η Λίβερπουλ πήρε παράλληλα και την πρωτιά στον 5ο όμιλο, αφήνοντας τη Νάπολι στη 2η θέση. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν εύκολα με 4-0 της Γκενκ, έχοντας τον Μίλικ σε τρομερή βραδιά κάνοντας χατ-τρικ από το πρώτο μέρος. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μέρτενς.