Προχώρησαν με νίκη Τότεναμ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι

Σάββατο, 14/9/2019 - 20:57

«Έβρεξε» γκολ από Τότεναμ και Τσέλσι. Οι «Spurs» επικράτησαν 4-0 της φορμαρισμένης Κρίσταλ Πάλας (προέρχεται από νίκη με 1-0 επί της Βίλα και 2-1 επί της Γιουνάιτεντ στο Μάντσεστερ), καθαρίζοντας την… μπουγάδα από το πρώτο μέρος και πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στην Ελλάδα για το ματς με τον Ολυμπιακό. Έφτασαν τους 8 βαθμούς και σκαρφάλωσαν στις ψηλές θέσης της Premier League.

Την ίδια ώρα, οι «μπλε» καθάρισαν ουσιαστικά κι αυτοί από το πρώτο μέρος τη Γουλβς, επικρατώντας με 5-2, αν και στο δεύτερο μέρος λίγο έλειψαν να κάνουν τα εύκολα… δύσκολα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «λύγισε» με 1-0 τη Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ», χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράσφορντ στο 8ο λεπτό.

Ο Σον έδειξε τον δρόμο στο δέκατο λεπτό για την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού. Αφού άφησε πίσω (μετά από μακρινή μπαλιά του Αλντεβάιρελντ) τον Σακό και στη συνέχεια άδειασε τον Κέιχιλ, πλάσαρε τον Γκουάιτα με το αριστερό. Στο 21’, από την προσπάθεια του Οριέ από τα δεξιά και την κόντρα στον Φαν Άανχολτ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ισπανού γκολκίπερ για δεύτερη φορά πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου. Δύο λεπτά μετά, οι πρωταγωνιστές των δύο γκολ συνεργάστηκαν, με τον Ιβοριανό να σερβίρει στον Κορεάτη που έπιασε μονοκόμματο σουτ με το αριστερό. Στο 42’ ο Κέιν βγήκε αρκετά έξω από το πεδίο δράσης του και βρήκε με ωραία μπαλιά τον Λαμέλα που πλάσαρε με άνεση για το καρέ των Λονδρέζων. Όπως είναι λογικό, η ομάδα του Ποτσετίνο έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος, γνωρίζοντας ότι ακολουθεί ένα σημαντικό ματς γι’ αυτήν.

Έπειτα από ένα κάπως… αναγνωριστικό μισάωρο, η Τσέλσι επέβαλλε τους κανόνες της. Η αρχή έγινε στο 31’, όταν ο Τομόρι με πανέμορφο γκολ άνοιξε το σκορ. Ο Άγγλος αμυντικός κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Ρουί Πατρίσιο με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, έγινε το 0-2. Με τον Έιμπραχαμ -που έκανε χατ τρικ- να ευνοείται από τις κόντρες και έχοντας την μπάλα στο… πιάτο δεν δυσκολεύτηκε να ζευγαρώσει τα τέρματα της ομάδας του. Και στο 41’ τα προσωπικά του γκολ.

Ο Μάρκος Αλόνσο σέντραρε ωραία από τ’ αριστερά και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε ξανά τον Πορτογάλο τερματοφύλακα. Το τρίτο του γκολ ήταν και το καλύτερο. Αφού πρώτα… έφερε βόλτα τον προσωπικό του αντίπαλο πλάσαρε ωραία τον Πατρίσιο.Ο 22χρονος επιθετικός είχε πάρει φόρα και έστειλε και τέταρτη φορά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτήν φορά για λογαριασμό των γηπεδούχων, αφού στο 69’ δεν κατάφερε να διώξει καλά έπειτα εναέρια μονομαχία σε εκτέλεση κόρνερ. Ο Κουτρόνε έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς στο 85’, με πλασέ από κοντά, ύστερα από την ασταθή επέμβαση του Κέπα. Ωστόσο, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μουντ με ωραίο πλασέ, αφού είχε προηγηθεί ατομική ενέργεια, έγραψε το τελικό 5-2.

Λιγότερο εντυπωσιακή από τις άλλες δύο, αλλά περισσότερο κυνική από άλλες φορές, ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία νίκησε με 1-0 τη Λέστερ. Η διαφορά έγινε από το πέναλτι που κέρδισε ο Ράσφορντ από τον Σογιουνκού και έκανε γκολ ο ίδιος παίκτης στο 8’ με ψύχραιμη εκτέλεση. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Σόλσκιερ, που τα βρήκε σκούρα κόντρα σε αυτήν του Ρότζερς. Στην καλή κυκλοφορία της μπάλας των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να βρει λύσεις, αλλά ο Ντε Χέα είχε απάντηση στο καλό σουτ του Τσίλγουελ στο μισάωρο στη σημαντικότερη φάση των «αλεπούδων» στο παιχνίδι. Ενώ πέραν του γκολ, οι «κόκκινοι διαβόλοι», που είχαν λίγες και καλές φάσεις, άγγιξαν στο 83’ το 2-0 με το δοκάρι του Ράσφορντ σε εκτέλεση φάουλ.