Πορτογαλία-Ουρουγουάη: Πρόκριση, πρωτιά ή… μπλέξιμο;

Δευτέρα, 28/11/2022 - 09:40

Το ματς της ημέρας διεξάγεται στο «Lusail Iconic Stadium», όπου Πορτογαλία και Ουρουγουάη κοντράρονται για τη 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Δύο ομάδες που προέρχονται από μια πρεμιέρα με ανάμεικτα συναισθήματα, αλλά και διαφορετικά αποτελέσματα. Ένα ματς που αναλόγως το αποτέλεσμα μπορεί να δείξει πολλά για τη συνέχεια, αφού η Πορτογαλία με νίκη προκρίνεται, η Ουρουγουάη αν κερδίσει αυτή θα μπει φουλ για πρωτιά και πρόκριση, ενώ η ισοπαλία μπορεί να μπλέξει αμφότερους και κυρίως τους Λατίνους.

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος επικράτησε 3-2 της Γκάνας στην πρώτη αγωνιστική, σε ένα ματς που δυσκολεύτηκε πάρα πολύ και κατά τύχη δεν ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Κρατάει τη νίκη, αλλά πρέπει να φτιάξει την άμυνά της και να βελτιωθεί περισσότερο απέναντι στις οργανωμένες άμυνες. Στα θετικά και το τρομερό ρεκόρ που πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε πέντε διαφορετικά Μουντιάλ. Μάλιστα, έκανε και το τραπέζι στους συμπαίκτες του αλλά οι Κανσέλο, Μπερνάρντο Σίλβα και Σα απουσίαζαν, χωρίς να γίνει γνωστός ο λόγος. Εκτός είναι για το ματς ο Ντανίλο Περέιρα, με τον πολύπειρο Πέπε να παίρνει τη θέση του στα στόπερ.

Η Ουρουγουάη από τη μεριά της ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με τη Νότια Κορέα. Συνολικά κακή εμφάνιση και μέχρι το 60ο λεπτό ήταν ακίνδυνη, ενώ στη συνέχεια ανέβηκε και ψάχτηκε για τη νίκη. Είχε, μάλιστα, δύο δοκάρια στον αγώνα αλλά η τύχη δεν ήταν μαζί της και συμβιβάστηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας. Πρόκειται για το τελευταίο Μουντιάλ των… παλιοσειρών (Σουάρες, Καβάνι, Γοδίν, Μουσλέρα) και η «σελέστε» ψάχνεται για τη διάκριση. Ο Αραούχο είναι καλά αλλά δύσκολα θα παίξει, όντας στο 100% της ετοιμότητάς του στα νοκ-άουτ ματς, εφόσον βρεθεί εκεί η Ουρουγουάη. Παίζεται μια θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Καβάνι-Σουάρες.

Πιθανές συνθέσεις:

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος / 4-3-3): Ντιόγκο Κόστα – Νταλότ, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο – Καρβάλιο, Νέβες, Μπ. Σίλβα – Μπρούνο Φερνάντες, Ρονάλντο, Φέλιξ

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο / 4-3-3): Ροσέτ – Κάσερες, Γοδίν, Χιμένες, Ολιβέρα – Βεσίνο, Βαλβέρδε, Μπεντανκούρ – Πελίστρι, Καβάνι, Νούνιες

Διαιτητής: Αλιρέζα Φαγκάνι (Ιράν)

Γήπεδο: «Lusail Iconic Stadium» (88.966)