Ποδαρικό στο 2020 με το «δεξί» για την ΑΕΚ

Κυριακή, 5/1/2020 - 17:10

Ιδανικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο νέο έτος. Με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Λιβάγια που σκόραρε δις και κέρδισε ένα πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο εξαιρετικός Ντανιέλε Βέρντε, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα επικράτησε με 3-1 του σκληροτράχηλου Παναιτωλικού.

Απολαυστικός ανά διαστήματα ο Λιβάγια, ο οποίος είναι τρομερά ποιοτικός και το δείχνει συχνά, ενώ ο Βέρντε που μπήκε στο ημίχρονο βοήθησε φουλ την ομάδα του να ανεβάσει την απόδοσή της και να φτάσει στη νίκη, δείχνοντας στον Μάσιμο Καρέρα πως πρέπει να τον εμπιστευτεί ακόμη περισσότερο.

Μία φορά στο πρώτο ημίχρονο μπήκε ουσιαστικά στην περιοχή της ΑΕΚ ο Παναιτωλικός και σκόραρε, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν τραγική αντίδραση και να δείχνουν πως χρειάζονται επιγόντως ενίσχυση στην άμυνα.

Στους 31 βαθμούς και στο -9 από τον ΠΑΟΚ, πλέον, η ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να τείθενται αντιμέτωπες την ερχόμενη αγωνιστική στην Τούμπα, με τον Παναιτωλικό να παραμένει προτελευταίος με 8 βαθμούς και να υποδέχεται τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο το άλλο Σάββατο.