«Πλήρωσε» την αποβολή και δέχθηκε βαριά ήττα από τη Μάλτα η Εθνική (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 1/9/2021 - 23:41

Βαριά ήττα και... πισωγύρισμα!

Η Κύπρος ηττήθηκε με 3-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μάλτα, για την 4η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θύμισε τα παλιά, πραγματοποιώντας μια κάκιστη εμφάνιση, στην οποία «πλήρωσε» στον μέγιστο βαθμό την αποβολή του Κωνσταντίνου Σωτηρίου στο 40ο λεπτό.

Οι αντίπαλοι το εκμεταλλεύτηκαν και με το παραπάνω σκοράροντας λίγο μετά (44') και με άλλα δύο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (46', 54') «καθάρισαν» εύκολα το παιχνίδι και πήραν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

Με την ήττα η Εθνική έπεσε στην τελευταία θέση του 8ου ομίλου και την επόμενη (5η) αγωνιστική υποδέχεται τη Ρωσία στο ΓΣΠ, το ερχόμενο Σάββατο (4/9, 19:00).

Στο 2' ο Πίττας βγήκε μόνος και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθώς ακυρώθηκε το γκολ.

Έξι λεπτά μετά και μετά από λάθος του Σωτηρίου, ο Μοντεμπέλο μπήκε στην περιοχή και σούταρε, υποχρεώνοντας τον Μιχαήλ σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 36ο λεπτό, ο Μπογνκ βγήκε μόνος απέναντι στον Μιχαήλ και αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ, με την Εθνική να γλυτώνει από ένα βέβαιο γκολ.

0

Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ και «μελέ» στην περιοχή, ο Σωτηρίου έκανε το σουτ και ο Μπονέλο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στη νέα εκτέλεση, ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο κιτρινισμένος Σωτηρίου έπεσε στο έδαφος, ο διαιτητής θεώρησε ότι έκανε θέατρο και του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη, μαζί και την αποβολή, με την Κύπρο να μένει με δέκα.

0

Στο 43' η Μάλτα άνοιξε το σκορ. Ο Εμπόνγκ στην περιοχή έκανε το ανάποδο, βρήκε τον Ατάρντ κι αυτός με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, στο 46ο λεπτό, η Μάλτα πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Τέουμα έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Εμπόνγκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

0

Πέντε λεπτά μετά, ο Χάμπος εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Παπουλής έπιασε την κεφαλιά και ο Μπονέλο απέκρουσε δύσκολα.

Στο 54ο λεπτό η Μάλτα έφτασε και σε τρίτο τέρμα. Ο Εμπόνγκ έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον αμαρκάριστο Ατάρντ κι αυτός με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

0

Από 'κει και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε και το 3-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μάλτα (Ντέβις Μάντζια): Μπονέλο, Πέπε, Σ.Μποργκ Σο (59′ Μουσκάτ), Ατάρτ, Πισάνι, Τέουμα, Καμενζούλι, Τζ. Μπονγκ (59′ Ντίμεχ), Π. Μπονγκ, Μοντεμπέλο.

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ψάλτης, Κ. Σωτηρίου, Καρώ, Αντωνιάδης, Ν. Ιωάννου, Χ. Κυριάκου, Αρτυματάς, Πίττας (58′ Κάστανος), Παπουλής (58′ Παναγιώτου), Χριστοφή (58′ Μ. Ηλία).